piątek, 8 lipca 2016

Były sędzia Antoni F. - pierwszy zatrzymany ws. korupcji w polskim futbolu - skazany (po raz pierwszy)

Dokładnie 20 maja 2005 o 17.10 został zatrzymany Antoni F. - znany wówczas sędzia pierwszoligowy. To była pierwsza osoba, która w tym śledztwie usłyszała zarzuty. Dziś były arbiter został skazany po raz pierwszy. 

Jak się dowiedział blog Piłkarska Mafia Antoni F. nazywany w środowisku piłkarskim "Laguna" (tak jak nazywał się bohater "Piłkarskiego Pokera") został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 10 tys zł. grzywny, zwrot 15 tys. zł przyjętej korzyści majątkowej, dozór kuratora w czasie próby, zakaz działania w profesjonalnym futbolu przez 4 lata oraz zwrot kosztów i opłat sądowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Były sędzia dobrowolnie poddał się odpowiedzialności karnej i wcześniej już wynegocjował karę z prokuratorem Robertem Tomankiewiczem.

Dzisiaj Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście zatwierdził karę.

Antoni F. został oskarżony w tej sprawie w czerwcu 2015. Zarzucono mu udział w ustawieniu dwóch meczów Pogoni Szczecin:
1 sierpnia 2004 Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 1:2 (20 tys. od Dawida P. i Ryszarda F.  Pieniądze musiał zwrócić bo Pogoń przegrała)
18 września 2004 Polonia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:3 (30 tys. od Dawida P. i Ryszarda F. Połowę tej kwoty musiał oddać bo padł remis). 

Korupcja w Pogoni Szczecin - czytaj więcej 

To był drugi akt oskarżenia ws. Antoniego F.  Pierwszy raz został oskarżony w lipcu 2010 o udział w piłkarskim gangu Ryszarda F. pseudonim Fryzjer. Proces w tej sprawie toczy się do dzisiaj. W tej sprawie b. sędzia ze Stalowej Woli usłyszał 10 zarzutów.

W styczniu 2014 Antoni F. został dożywotnio zdyskwalifikowany przez PZPN.

Kłopoty Antoniego F. i kilkuset innych osób zaczęły się na początku maja 2005 kiedy do wrocławskiej policji zgłosił się ówczesny prezes GKS Katowice Piotr D. i złożył zeznania, które wstrząsnęły polskim futbolem.

Piotr D. zgodził się na udział w operacji specjalnej kontrolowanego wręczenia łapówki sędziemu Antoniemu F. Oto jak opisują to prokuratorzy Krzysztof Grzeszczak i Robert Tomankiewicz w akcie oskarżenia dotyczącym tzw. gangu Fryzjera
Do kolejnych działań przestępczych Antoniego F., związanych z meczami GKS Katowice, doszło w maju 2005. Okoliczności popełnienia przestępstwa objęte były czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi, związanymi z niejawnym wręczeniem korzyści majątkowej, w oparciu o przepisy art. 19a ustawy o policji, w brzmieniu obowiązującym tempore criminis. W okresie poprzedzającym rozegranie 23 kolejki ligowej Piotr D. zwrócił się do Antoniego F. o ustalenie obsady sędziowskiej meczów Cracovia - GKS Katowice oraz Odra Wodzisław – Polonia Warszawa. Informacje powyższe miały umożliwić  złożenie ustalonym arbitrom tych meczów obietnicy korzyści majątkowych i ich wręczenie, za pomoc w osiągnięciu wyników umożliwiających drużynie z Katowic zdobycie punktów i kontynuację walki o utrzymanie oraz utratę punktów przez drużynę Odry Wodzisław, bezpośredniego rywala zespołu z Katowic w tabeli ligowej. Piotr D. poinformował Antoniego F., że dysponuje kwotą 45 tysięcy złotych dla sędziego meczu Cracovia – GKS Katowice, w przypadku zwycięstwa drużyny, którą reprezentował oraz kwotą 40 tys. złotych dla sędziego meczu Odra Wodzisław – Polonia Warszawa, w przypadku zwycięstwa gości bądź zagwarantowania co najmniej wyniku remisowego w tym meczu. Ponadto zgodnie z ustaleniami Piotra D. i Antoniego F., miał on otrzymać za swoje działania i pośrednictwo we wręczeniu korzyści majątkowej tym sędziom 15 tys. złotych. Antoni F. przystał na propozycję Piotra D. i zobowiązał się do ustalenia sędziów meczów interesujących prezesa GKS Katowice oraz skutecznego wręczenia im korzyści majątkowych. Podjął również w tym zakresie realne działania, zwracając się o pomoc  do Mariana D. Co charakterystyczne Antoni F. mimo wcześniejszych wspólnych działań korupcyjnych z Piotrem D. i pomocy w ustaleniu sędziów oraz wręczeniu im korzyści majątkowej w tym przypadku postanowił skorzystać z pomocy i doświadczenia Mariana D. Zaangażowanie przez Antoniego F. w przestępcze działania akurat Mariana D., jak pokazały ustalenia śledztwa jednego z najaktywniejszych członków zorganizowanej grupy przestępczej, wskazywało na rozeznanie Antoniego F., co do rzeczywistych możliwości Mariana D. w zrealizowaniu przestępczego przedsięwzięcia. Treść rejestrowanych rozmów Antoniego F. z Marianem D. w tym zakresie nie pozostawia zresztą żadnych złudzeń co do wcześniejszych tego rodzaju przedsięwzięć tych osób, zakończonych owocnie i wzbudzających obopólne zadowolenie zainteresowanych. Antoni F. poinformował Mariana D. w zakamuflowany sposób o "zleceniu" otrzymanym od osób reprezentujących klub z Bukowej – siedziby GKS Katowice. Powiadomił ponadto Mariana D., że decyzje co do przekazania pieniędzy zostały podjęte, a on ma mieć te pieniądze w depozycie. Co charakterystyczne Antoni F. i Marian D. ustalili, że koniecznym warunkiem realizacji przez nich całego planu jest wcześniejsze uzyskanie przez Antoniego F. obiecanych pieniędzy i ich bezpieczne zdeponowanie. 
Antoni F. w rozmowie telefonicznej przekazał Marianowi D., że 15 procent z tej kwoty trafi do Mariana D: za jego pomoc w tych działaniach. Rolą Mariana D. było ustalenie sędziów meczów pozostających w kręgu zainteresowania Antoniego F.  i podjęcie rozmów związanych ze złożeniem im propozycji korupcyjnej. Marian D. zgodził się na współdziałanie z Antonim F. i zapowiedział „zarzucenie sieci” czyli ustalenie sędziów i przeprowadzenie z nimi stosownych rozmów. Działania te Marian D. miał podjąć po otrzymaniu od Antoniego F. potwierdzenia faktu otrzymania obiecanych pieniędzy.  Rolą Antoniego F. było przejęcie pieniędzy od Piotra  D. W kontaktach telefonicznych z Piotrem D. Antoni F. określił czas i miejsce przekazania 100 tys. złotych. Do przyjęcia przez Antoniego F. tych pieniędzy doszło 20 maja 2005 około godziny 17.10 w miejscowości Niestachów w pobliżu Kielc.  Bezpośrednio po przyjęciu pieniędzy Antoni F. został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Podczas przeszukania Antoniego F. zabezpieczono kartkę z jego odręcznymi zapiskami obrazującą planowany sposób rozdysponowania kwoty stanowiącej korzyść majątkową.

Po ujawnieniu informacji o zatrzymaniu ówczesny prezes PZPN Michał Listkiewicz powiedział PAP: to szok. Przykro mi, że środowisko piłkarskie nie jest lepsze od innych grup zawodowych i wśród dziesięciu tysięcy arbitrów znalazła się tzw. czarna owca.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!