poniedziałek, 9 maja 2016

Zagłębie Lubin kontra piłkarze. Jest prawomocny wyrok ws. odszkodowania za ustawiony mecz

Zagłębie Lubin wygrało cywilny proces z Łukaszem P. i Michałem Ch. - dwoma byłymi piłkarzami skazanymi za udział w ustawieniu meczu dolnośląskiej drużyny z Cracovią. Wyrok jest prawomocny - informuje Bartosz Zimkowski z z serwisu sportowefakty.wp.pl.

Wyrok zapadł 28 kwietnia 2016 przed Sądem Okręgowym w Legnicy (Wydział 1 Cywilny).

 Korupcja w Zagłębiu Lubin - kalendarium

Sprawa dotyczy meczu Cracovia - Zagłębie Lubin z maja 2006. Piłkarze z Lubina kupili to spotkanie od zawodników z Krakowa za 100 tys. zł. Remis dawał im awans do Pucharu UEFA.
Zagłębie Lubin domagało się 300 tysięcy złotych odszkodowania, bo tyle zapłaciło kary orzeczonej przez Wydział dyscyplinarny PZPN.  - Legnicki sąd uznał, że bezpośrednią przyczyną były działania obu piłkarzy - poinformował blog Piłkarska Mafia rzecznik klubu Zbigniew Kogut. Łukasz P. i Michał Ch. zostali zobowiązani do przekazania na rzecz Zagłębia Lubin S.A. 300 tysięcy złotych wraz z odsetkami. 
Proces zaczął się w 2013.

Wyjaśnienia Łukasza P. ze śledztwa

Wszyscy oskarżeni o ustawienie tego spotkania zostali już skazani, także P. i Ch.

Były prezes Zagłębia Marek Bestrzyński w Gazecie Wyborczej wyjaśnia dlaczego jego klub wybrał akurat tych piłkarzy: Taki sposób doradzili nasi prawnicy. Wybraliśmy Piszczka, gdyż jako świetnie zarabiający piłkarz Borussii Dortmund był wypłacalny. Natomiast Chałbiński podał Zagłębie do sądu w innej sprawie związanej z rozwiązaniem z nim kontraktu. Sąd przyznał mu pewną kwotę, którą tak chcieliśmy odzyskać.
 
Zagłębie zostało ukarane trzema minusowymi punktami i 300 tys. zł grzywny.

- Proces był elementem realizowanego przez Zagłębie Lubin programu „Zero tolerancji dla korupcji”. W latach 2008-2010 spółka podjęła zdecydowane działania w kierunku usunięcia z klubu wszystkich osób, które miały jakikolwiek związek z zachowaniami korupcyjnymi oraz dochodzenie od nich zadośćuczynień. Tę sprawę uważamy obecnie za zamkniętą - stwierdził Zygmunt Kogut.

Proces cywilny przeciwko swoim piłkarzom wytoczyła też Cracovia. Także ten klub wygrał z zawodnikami w sądzie

Korupcja w Cracovii - czytaj więcej
 

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!