środa, 31 października 2012

Ujawniamy kulisy ustawionego meczu Cracovia - Zagłębie Lubin

Sprawa meczu Cracovii - Zagłębia Lubin z maja 2006 to jeden z głośniejszych wątków śledztwa ws. korupcji w polskim futbolu. Jak ujawniamy - śledczy dowiedzieli się o ustawieniu spotkania decydującego o awansie Zagłębia do Pucharu UEFA bo ten fakt ujawni jeden z zatrzymanych piłkarzy.  
Do nowych faktów dotarłem czytając wyjaśnienia Andrzeja Sz. (tu znajdziecie całość), zatrzymanego w sierpniu 2009. Zawodnik podczas pierwszego przesłuchania z 31 sierpnia opowiadał o szczegółach ustawionych meczów, które znalazły się w zarzutach prokuratorskich. Następnego dnia został zwolniony i mógł wrócić do domu. Jednak jak ujawnia "poszedłem na dworzec PKP, kupiłem bilet, i postanowiłem jednak wrócić do prokuratury, aby opowiedzieć o jeszcze jednym zdarzeniu korupcyjnym. Wiąże się to z meczem Cracovia Kraków - Zagłębie Lubin w sezonie 2005/2006"

Korupcja w Zagłębiu Lubin - kalendarium

Następnie Andrzej Sz. opowiada szczegóły zdarzenia (cały opis znajdzie się za kilka dni w artykule, w którym ujawniam całość wyjaśnień b. piłkarza): "Ten mecz był dla nas ważny bo remis dawał nam trzecie miejsce w lidze i zapewniał grę w pucharach. Byliśmy już wtedy jako zespół zmęczeni, gdyż mieliśmy okrojony skład. Chyba w środę w tygodniu poprzedzającym mecz wieczorem po treningu spotkaliśmy się w mieszkaniu Darka J. w Lubinie, adresu nie pamiętam. Na tym spotkaniu była praktycznie cała drużyna, oprócz obcokrajowców i młodych zawodników. Na tym spotkaniu na pewno byłem ja, Darek J., Łukasz M., Maciej I., Michał Ch., Wojtek Ł., Grzesiu B., Vidas Alunderis (obecnie Sibir Nowosibirsk - dopisek dpanek) - jako jedyny z obcokrajowców, może Łukasz P. i Mariusz L. (...) Na tym spotkaniu uzgodniliśmy, że musimy się dogadać z Cracovią, bo sportowo wątpliwy był dla nas korzystny wynik. Ustaliliśmy, że Darek J. zadzwoni do Sławka O. - bramkarza Cracovii. (...) Darek umówił się z O. na spotkanie. Do spotkania doszło w hotelu Novotel gdzieś na trasie w połowie drogi między Lubinem a Krakowem, wydaje mi się, ale nie jestem pewien, że to było w hotelu Novotel w Opolu. O. przyjechał na spotkanie z takim człowiekiem - "karkiem". Ten "kark" przedstawił się jako przyjaciel O. i sympatyk Cracovii. Dał nam później swoje wizytówki, z których wynikało, że jest lekarzem - stomatologiem. (...) Chcieliśmy się umówić na remis bez kasy. Oni nie chcieli się zgodzić. Ten "kark" także czynnie uczestniczył w negocjacjach. Stanęło na tym, że oni zażądali od nas 100 tys., mogło też być 120 tys., bo taka kwota chodzi mi po głowie, ale to było raczej 100 tys.".

Korupcja w Cracovii - kalendarium

Ciekawe informacje pojawiają się pod koniec opowieści Andrzeja Sz. o tym meczu. Dzień przed tym spotkaniem "kark" bowiem przyjechał po pieniądze i miał opowiedzieć co zrobi z tymi pieniędzmi (100 tys. zł): "on wtedy powiedział, że jedzie za zachodnią granicę do Niemiec, Szwajcarii, Belgii, nie pamiętam dokładnie aby obstawić za te pieniądze mecz u bukmacherów. On powiedział, że jedzie pomnożyć te pieniądze".

Prokuraturze nie udało się jednak zweryfikować tych informacji. Według zeznań świadków i wyjaśnień oskarżonych ostatecznie nie doszło do obstawienia pieniędzy z łapówki w punkcie bukmacherskim.  Niemieckie placówki miały bowiem wycofać się z obstawianie tego meczu. 

Czytaj wyjaśnienia Łukasza Piszczka
Czytaj wyjaśnienia Franciszka Smudy

Ostatecznie w kwietniu 2011 do sądu wpłynął akt oskarżenia w sprawie tego meczu (czytaj tutaj). Oskarżonych zostało 14 piłkarzy Zagłębia i Cracovii oraz wspominany wcześniej "kark" czyli pośrednik Jarosław K. Dodatkowo prokuratura oskarżyła w grudniu 2011 kolejnych dwóch b. piłkarzy Zagłębia (czytaj tutaj).

Skazanych zostało już 15 osób (czytaj tutaj, tutaj i tutaj), trwa proces b. piłkarza Cracovii Pawła D. (czytaj tutaj). Prokuratura po doniesieniu Jana Tomaszewskiego (czytaj tutaj) sprawdzała też czy o ustawieniu meczu nie wiedział ówczesny trener Zagłębia Franciszek Smuda. Śledztwo jednak umorzono (czytaj tutaj).

WD PZPN ukarał już Zagłębie Lubin za kupienie tego meczu (czytaj tutaj) oraz za sprzedanie spotkania Cracovię (czytaj tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!