czwartek, 28 kwietnia 2016

Wyrok ws. Korony Kielce odroczony. Prawomocne orzeczenia 12 maja?

Kielecki Sąd Okręgowy rozpatrywał dzisiaj apelacje od wyroku ws. ustawiania meczów Korony Kielce. Pierwszy orzeczenie zapadł w grudniu 2013. 

Dziś sąd przez kilka godzin słuchał mów końcowych prokuratora Marka Kaczmarzyka obrońców i oskarżonych. Sąd odrzucił wnioski dwóch adwokatów, o uzupełnienie materiału dowodowego. Następnie zamknął przewód sądowy i ogłoszenie wyroku odroczył do 12 maja.

Prokurator Marek Kaczmarzyk podkreślał, że śledztwo pozwoliło na pokazanie mechanizmu korupcyjnego w Koronie Kielce. - Pozwoliło także uznać, które wyjaśnienia i zeznania są wiarygodne - mówił oskarżyciel wskazując m.in. na billingi połączeń telefonicznych. Kaczmarzyk wniósł o utrzymanie wyroku i oddalenie apelacji. 

Ta sprawa, a raczej czas jej trwania, kompromituje kielecki wymiar sprawiedliwości. Akt oskarżenia ws. Korony Kielce trafił do sądu w grudniu 2008. Oskarżone zostały 43 osoby  (19 piłkarzy, 12 sędziów, 6 obserwatorów PZPN i 6 trenerów i działaczy).  
Wyrok zapadł w grudniu 2013. Prawie rok zajęło sporządzanie uzasadnienie wyroku. Pierwotnie odwołania miały zostać rozpatrzone w marcu 2015 jednak okazało się, że nie przetłumaczono uzasadnienia dla jednego z oskarżonych - Hermesa, który oficjalnie posługuje się językiem portugalskim.

Korupcja w Koronie Kielce - kalendarium

Tak więc kolejny rok zajęło Sądowi Rejonowemu w Kielcach tłumaczenie, wysyłanie uzasadnienie i rozpatrywania wniosków piłkarza, który zdążył już zakończyć karierę. Sąd Okręgowy w Kielcach rozpatrywał dziś odwołania ośmiu osób, m.in. Hermesa i Jerzego E. juniora, który w tej sprawie miał być pośrednikiem (całą listę osób, które się odwołały znajdziecie tutaj). Oskarżeni chcieli uniewinnienia lub uchylenia skazującego wyroku i ponownego procesu.

Adwokat Hermesa, wskazywał, że jego klient od początku podkreślał, że miał nic wspólnego z ustawianiem meczów. Jego zdaniem był to jeden z piłkarzy, który nie wiedział, iż części zawodników ustawiała mecze - nie mówił wówczas po polsku i nie integrował się z kolegami z drużyny. 

 Wyjaśnienia b. piłkarza Korony Arkadiusza B. - czytaj

Do korupcji w Koronie Kielce miało dochodzić w sezonie 2003/2004 kiedy Korona Kielce drugi rok z rzędu walczyła o awans do drugiej ligi. To wtedy miało dojść do ustawienia większości spotkań. Mecze miały być ustawiane m.in. za pośrednictwem Andrzeja B. - Małego Fryzjera.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!