poniedziałek, 9 grudnia 2013

Wyrok ws. korupcji w Koronie Kielce. Andrzej B., Jerzy E. jr i Hermes skazani!

Wyrok wydał dzisiaj Sąd  Rejonowy w Kielcach. Wszyscy oskarżeni zostali skazani. Wyrok nie jest prawomocny. Na ogłoszeniu wyroku jako jedyny pojawił się Andrzej B. "Mały Fryzjer"

Korupcja w Koronie Kielce - kalendarium

Skazani zostali:
1. Andrzej B. nazywany "Małym Fryzjerem" (pośrednik)- 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, przepadek 20 tys. zł przyjętych z Korony, 45 tys. zl grzywny oraz 5 lat zakazu działania w profesjonalnym futbolu (to jego drugi wyrok. Został wcześniej skazany za ustawianie meczów Unii Janikowo)
2. Hermes N.S.  (piłkarz) - 2 lata więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 25 tys. zł grzywny,  
3. Maciej P. (piłkarz)- 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny
4. Dariusz M. (piłkarz)  - rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 3 tys. zł grzywny 
5. Jerzy E. Jr. - (pośrednik) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, zwrot 10 tys. zł, 22,5 tys. zł grzywny, 4 lata zakazu działania w profesjonalnej piłce  
6. Albert S. (sędzia) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, przepadek 3 tys. zł przyjętej łapówki, zakaz działania w profesjonalnym futbolu przez 3 lata 
7. Władysław Ł. (sędzia)  - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i rok zakazu działania w profesjonalnym futbolu 
8. Bartosz Ś. (sędzia) - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i rok zakazu działania w profesjonalnym futbolu 
9. Witold R. (sędzia) - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 2,4 tys. zł grzywny i rok zakazu działania w profesjonalnym futbolu
10. Krzysztof P. (obserwator) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, zwrot 3 tys. zł przyjętej łapówki oraz 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu 
11. Ryszard K. (obserwator) - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, zwrot 2 tys. zł przyjętej łapówki oraz 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu 
12. Ireneusz M. (obserwator)  - 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4,5 tys. zł grzywny, zwrot 3 tys. zł przyjętej łapówki oraz 3 lata zakazu działania w profesjonalnym futbolu 
13. Marian S. - (obserwator) nadzwyczajne złagodzenie kary - 1,5 tys. zł grzywny

Postępowanie wobec b. obserwatora Zbigniewa K. zostało umorzone z powodu jego śmierci. Kilka lat temu umorzono wątek Sławomira R., oskarżonego piłkarza Korony Kielce, który popełnił samobójstwo.

Pełna lista oskarżonych o korupcję w Koronie Kielce

Sędzia uznał, że nie ma podstaw do skazania Andrzeja B. na karę bezwzględnego więzienia bo od oskarżenia minęło już dużo czasu, a od tej pory oskarżony przestrzegał porządku prawnego i nie utrudniał postępowania.
Za PAP: jak mówił sędzia Michał Winiarczyk, Andrzej B. w śledztwie przyznał się niemal do wszystkich zarzutów, w sądzie nie przyznał się do części czynów. Sąd zauważył, że chodziło tu jedynie o te mecze, gdy sędziowie lub obserwatorzy także nie przyznawali się do udziału w korupcyjnym procederze.
- To oskarżony był ewidentnie osobą, która w rundzie wiosennej przekazywała pieniądze sędziom i obserwatorem, otrzymane od przedstawicieli klubu. Robił to w sposób zorganizowany, nic nie podlegało przypadkowi - mówił sędzia. Sąd podkreślił też, że gdyby Jerzy E. jr nie poznał trenerów kieleckiej drużyny - Dariusza Wdowczyka i Andrzeja W. - z Andrzejem B., nie byłoby całej sprawy.
- Przedstawił go trenerom jako człowieka, który ma +pomóc+ Koronie w awansie. Zachwalał, że B. jest skuteczny w sprawach +podchodzenia do sędziów+ - mówił sędzia Winiarczyk, powołując się na wyjaśnienia Andrzeja W. Określił je jako "do bólu logiczne i spójne" (cytat z depeszy PAP).

Prokurator z wyroku jest bardzo zadowolony. - Wszyscy oskarżeni zostali skazani za wszystkie zarzucane im czyny - krótko podsumował Marek Kaczmarzyk.  


Przeczytaj jakich kar zażądał prokurator dla oskarżonych ws. Korony Kielce  

Rzecznik prasowy Zawiszy Bydgoszcz Mariusz Chełminiak poinformował polskieradio.pl, że wyrok w sprawie Hermesa N. S. nie wpłynie na pozycję zawodnika w drużynie Ryszarda Tarasiewicza. Brazylijczyk nadal będzie mógł występować w barwach zespołu Ekstraklasy. - Sprawa jest nam znana od dłuższego czasu. Jesteśmy w stałym kontakcie z adwokatem piłkarza i śledziliśmy proces. W myśl wyroku - Hermes N.S. może dalej wykonywać swój zawód. Zawisza Bydgoszcz nie przewiduje wyciągnięcia żadnych konsekwencji wobec zawodnika odnośnie tej sprawy - podał oficjalne stanowisko klubu w kwestii korupcji w Koronie Kielce - Chełminiak.

Akt oskarżenia ws. Korony Kielce trafił do sądu w grudniu 2008. Początkowo oskarżone zostały 43 osoby  (19 piłkarzy, 12 sędziów, 6 obserwatorów PZPN i 6 trenerów i działaczy), jednak ostatecznie 29 z nich dobrowolnie poddało się karze i zostało już skazanych.  

Wyjaśnienia b. piłkarza Korony Arkadiusza B. - czytaj

Do korupcji w Koronie Kielce miało dochodzić w sezonie 2003/2004 kiedy Korona Kielce drugi rok z rzędu walczyła o awans do drugiej ligi. To wtedy miało dojść do ustawienia większości spotkań. Mecze miały być ustawiane m.in. za pośrednictwem Andrzeja B. - Małego Fryzjera.

Szczegóły ustawiania meczów przez Koronę Kielce.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!