wtorek, 5 kwietnia 2011

Wniosek ws. warunkowego umorzenia śledztwa przeciwko Jackowi Zielińskiemu zatwierdzony

Sąd Rejonowy w Gliwicach (na wniosek prokuratury) warunkowo umorzył postępowanie wobec Jacka Zielińskiego. Prokuratura zarzuciła mu przewożenie pieniędzy z łapówką dla sędziego.

Jak podaje PAP - trener nie był obecny na posiedzeniu sądu, reprezentowała go mecenas Agata Wantuch. Podkreślała, że udział jej klienta w przestępstwie był marginalny. "Został poproszony o przysługę, wykonał tę przysługę, zawożąc kopertę przy okazji przekazania płyty z nagranym meczem. Te okoliczności nie budzą wątpliwości. Zatem warunkowe umorzenie postępowania w tym przypadku jest dla nas satysfakcjonujące" - powiedziała PAP po posiedzeniu sądu Wantuch.

Korupcja w Piaście Gliwice - kalendarium

"Nie uważamy, żebyśmy tutaj całkowicie mogli się wybielać, bo jednak - świadomie, czy nieświadomie - uczestniczył w tym procederze. Nie miał jednak świadomości, że jakikolwiek mecz został ustawiony. Przyznała to prokuratura i sąd" - dodała adwokat. Jej zdaniem, warunkowe umorzenie było ceną za nieostrożność jej klienta. Przypomniała, że wtorkowa decyzja sądu nie oznacza skazania Jacka Zieliński.

Akt oskarżenia ws. Piasta Gliwice
Jacek Zieliński wiedział o korupcji w Górniku Łęczna

Jacek Zieliński jest podejrzany o to, że w maju 2005 roku w Gliwicach i w Tarnobrzegu, działając w zamiarze, aby inne osoby dokonały czynu zabronionego, udzielił pomocy działającym wspólnie i w porozumieniu Marianowi D., Januszowi B. we wręczeniu oraz sędziemu Robertowi K. w przyjęciu 15 tys. zł. korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe zachowania sędziego, mogące mieć wpływ na wynik zawodów sportowych, podczas rozegranego 4 maja 2005 roku meczu Górnika Polkowice i Piasta Gliwice, polegające na podejmowaniu decyzji sędziowskich korzystnych dla Piasta, mające na celu zapewnienie osiągnięcia korzystnego wyniku dla tego klubu w tym meczu, oraz zapewnienia osiągnięcia korzystnego wyniku sportowego tego klubu w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi piłkarskiej w sezonie 2004/2005, w ten sposób, że po zawodach skontaktował się telefonicznie z sędzią, umówił z nim na spotkanie, a następnie 16 maja 2005 roku udał się do Tarnobrzegu na umówione spotkanie z sędzią Robertem K. i wręczył mu wcześniej obiecaną korzyść majątkową, przy czym czyn ten stanowi wypadek mniejszej wagi.

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania złożyła prokuratura (Szczegóły uzasadnienia znajdziecie tutaj).

Pod koniec lutego trener został ukarany za korupcję w Piaście Gliwice na dwa lata dyskwalifikacji w zawieszeniu na trzy lata (więcej znajdziecie tutaj).

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!