środa, 29 września 2010

Jacek Zieliński wiedział o korupcji w Górniku Łęczna?

Znany szkoleniowiec, trener piłkarzy mistrza Polski Lecha Poznań, Jacek Zieliński może być wplątany w futbolową korupcję. Tak wynika z prokuratorskich materiałów, do których dotarła "Polska The Times" (czytaj tutaj) i blog Piłkarska Mafia.

Takie informacje można znaleźć między innymi w protokołach przesłuchania Grzegorza S. ze stycznia 2009 roku (o zatrzymaniu zawodnika czytaj tutaj). Piłkarz w lipcu został oskarżony o korupcję (czytaj tutaj).

Grzegorz S. zeznawał m.in.:
"Gdy grałem w Łęcznej to graliśmy baraże z Zagłębiem Lubin. Były to baraże o awans do pierwszej ligi w sezonie 2002/2003. Drugi mecz graliśmy na Zagłębiu i sędzią był Jacek Granat. Przed tym drugim meczem trener Jacek Zieliński zapytał radę drużyny czyli mnie, Bugałę, Kościelniaka i chyba kogoś jeszcze czy jesteśmy w stanie jako drużyna w sumie oddać z premii za awans kwotę 100 tys. zł. dla sędziego tego meczu. Nie konsultowaliśmy chyba nawet tego z pozostałymi zawodnikami. Po to jest rada drużyny żeby o takich meczach decydować. Wtedy mieliśmy obiecaną za awans premię w wysokości miliona złotych. Mecz wygraliśmy 2:1 i po meczu w autokarze trener Zieliński lub kierownik (drużyny) Majewski powiedział, że Granat odrzucił tę propozycję. Przed tym meczem do Pawła Bugały zadzwonił ktoś związany z Zagłębiem Lubin i zaproponował kwotę 400 lub 500 tys. zł. za odpuszczenie przez nas tego meczu. Bugała nic nam o tym przed tym meczem nie powiedział, dopiero po meczu. Myślę, że Bugała może bał się przyjąć tę propozycję bo wcześniej gdy Łęczna grała baraż z KSZO Bugała został podejrzany o sprzedanie tego barażu. Może też przyjął tę propozycję, ale nam nie powiedział. (...) W tym autokarze jak już Majewski się mocno upił to powiedział, że Granat nie przyjął propozycji bo przyjął propozycję 200 tys. zł. z Zagłębia. Do Granata z propozycją dzwonił albo Majewski albo Zieliński. Chcę dodać, że Ryszard Majewski chwalił się przed meczami, że dany sędzia jest dogadany".

Jacek Zieliński stanowczo w Polsce The Times zaprzecza. Przyznaje jednak, że był w tej sprawie przesłuchiwany we wrocławskiej prokuraturze apelacyjnej jako świadek. Zapewnia, że wiązanie go z kupowaniem meczów to bzdury.

korupcja w Górniku Łęczna - kalendarium 

Z aktu oskarżenia ws. gangu, który działał w polskim futbolu przez lata, a którego szefem miał być Ryszard F., wynika, ze Górnik Łęczna kupował mecze w sezonach: 2003/2004, 2004/2005 i 2005/2006. Szczegółowo napiszę w najbliższych dniach. Teraz tylko wspomnę, że chodzi m.in. o mecze Górnika sezonu 2003/2004 z Wisłą Płock, Legią Warszawa, Groclinem Grodzisk Wielkopolski, Widzewem Łódź, Odrą Wodzisław, Polonią Warszawa, Górnikiem Polkowice, Legią Warszawa, ponownie Widzewem Łódź, GKS Katowice, Lechem Poznań, Wisłą Kraków i Górnikiem Zabrze.

Jacek Zieliński wprowadził Górnika Łęczna do pierwszej ligi w sezonie 2002/2003 i zdobył wówczas tytuł trenera roku od Piłki Nożnej. Szkoleniowcem w Łęcznej był jeszcze w sezonie 2003/2004.

Wojciech Petkowicz rzecznik dyscyplinarny PZPN nie chce na razie komentować informacji dotyczących Jacka Zielińskiego. „Jeszcze nie zapoznałem się z tymi informacjami, będę mógł coś więcej stwierdzić po godzinie 12.00” – powiedział portalowi polskieradio.pl
-->

Grzegorz S. opowiadał też m.in., że ustawiony był Lecha Poznań z Ceramiką Opoczno z 24 listopada 2001 roku, wygrany przez Kolejorza 2:0. Spotkanie sędziował Jarosław Żyro, który ukarał czerwoną kartką Grzegorza S. Ryszard F. miał powiedzieć zawodnikowi, że to właśnie na jego zlecenie. Ustawiony miał też być mecz Ceramiki Opoczno z Hutnikiem Kraków (2:1) z sezonu 2001/2002, którego sędzia miał dostać 10 tys. zł. Z wyjaśnień S. wynika, że pieniądze na łapówkę miały pochodzić prawdopodobnie od ŁKS Łódź, któremu zależało na porażce Hutnika. Dodatkowo 10 tys. dostali zawodnicy Ceramiki. Kolejne ustawione spotkanie - według zeznań - to Aluminium Konin - Górnik Łęczna 0:2 z 14 września 2002 roku. Sędziował wówczas Mariusz Rogalski. Sędzia miał dostać 20 tys. zł.

Artykuł Marcina Rybaka w Polsce The Times czytaj tutaj.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - warto kliknąć!