piątek, 20 czerwca 2008

Zagłębie Lubin zdegradowane !

No i stało się. Związkowy Trybunał Piłkarski PZPN odrzucił odwołanie klubu Zagłębia Lubin i utrzymał decyzję o zdegradowaniu zespołu o jedną klasę rozgrywek. Klub może się odwołać jeszcze do Trybunału Arbitrażowego przy PKOl. To jednak nie wstrzyma degradacji i mistrzowie Polski sprzed roku zagrają w kolejnym sezonie w nowoutworzonej 1. lidze. Dodatkowo muszą zapłacić grzywnę w wysokości 70 tys. zł.

Zagłębie Lubin zostało ukarane za "ustawienie" czterech meczów w sezonie 2003/2004 kiedy klub walczył o awans do pierwszej ligi. Pieniądze miał wręczać Jerzy F. - były dyrektor sportowy i prezes. Prokuratura ma dowody na korupcję w 9 meczach, ale wydział dyscypliny PZPN pięciu z nich nie wziął pod uwagę. Inny wątek udziału Zagłębia Lubin w aferze korupcyjnej dotyczy tzw. sprawy Polaru Wrocław. Ale oskarżony o przekupienie piłkarzy Polaru Zbigniew M. został niedawno uniewinniony (czytaj więcej tutaj).

I jeszcze trochę wypowiedzi z PAP:

"Nie była to łatwa decyzja. Nie przekonała nas linia obrony przedstawicieli Zagłębia Lubin. Podjęliśmy decyzję na podstawie czterech spotkań, ale dwa z nich wyeliminowały bezpośrednich rywali w walce o awans - GKS Bełchatów i Cracovię Kraków. Uznaliśmy więc, że kaliber przewinienia jest bardzo poważny. To tak jakby Zagłębie ustawiło nie sześć, ale dwanaście punktów" - wyjaśnił prezes ZTP Krzysztof Malinowski. "To wytyczna dla przyszłego karania - będziemy brali pod uwagę również wagę spotkań, które zostały ustawione. Fakt, że miejsce Zagłębia zajmie Arka, to najbardziej bolesna konsekwencja naszej decyzji. Tamta sprawa jest już jednak zamknięta - zespół dobrowolnie poddał się karze" - dodał.

"Pójdziemy tropem Widzewa Łódź i w najbliższych dniach złożymy odwołanie do Trybunału Arbitrażowego przy PKOl. W moim odczuciu piątkowa decyzja nie zamyka sprawy Zagłębia. Z decyzją musimy się jednak pogodzić - rozpoczynamy przygotowania do nowego sezonu w pierwszej lidze. Chcemy jak najszybciej wrócić na należne nam miejsce" - powiedział prezes Zagłębia Paweł Jeż.

Korupcja w Zagłębiu Lubin - czytaj więcej

"Kary, które zostały orzeczone przez WD utrzymały się i obowiązują. Wykonaliśmy dobrą robotę - otrzymaliśmy orzeczenie do ponownego rozpatrzenia i zastosowaliśmy się wytycznych Związkowego Trybunału. Uzasadnienie naszego niedawnego orzeczenia było na tyle dobre, że utrzymał je Trybunał" - ocenił przewodniczący wydziału dyscypliny PZPN Adam Gilarski. "Nie czuję satysfakcji, że dany klub jest zdegradowany - raczej niesmak. Kara jest jednak jak najbardziej zasadna i celowa. Chciałbym otrzymać z prokuratury kolejne materiały - najlepiej całość dokumentów dotyczących wszystkich klubów zamieszanych w korupcję w Polsce. W najbliższym czasie musimy się zmierzyć ze sprawami Korony Kielce i Jagiellonii Białystok. Otrzymaliśmy już akta i rozpoczynamy postępowanie. Wierzę, że w najbliższym sezonie uda nam się zakończyć wszystkie sprawy" - zapewnił Gilarski.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!