piątek, 7 listopada 2014

Surowa kara za korupcję. Wit Ż. zdyskwalifikowany!

Bezwzględna kara 3 lat dyskwalifikacji dla b. obserwatora PZPN za korupcję. Wit Ż. znany był przede wszystkim jako ekspert telewizji Canal + omawiający kontrowersyjne decyzje sędziów. 

Orzeczenie Komisji dyscyplinarnej PZPN zapadło w czwartek. Dzisiaj komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie PZPN.

70-letni Wit Ż. został oskarżony w lipcu 2010 m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, której założycielem i szefem miał być Ryszard F. pseudonim Fryzjer. Łącznie usłyszał pięć zarzutów. Jego proces trwa.

Oto zarzuty stawiane Witowi Ż:
1. od lipca 2003 do 25 czerwca 2006 w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Łęcznej, Włocławku  i innych miejscowościach w kraju, wraz z Marianem D., Piotrem A., Sławomirem B., Łukaszem B., Janem Ć., Kazimierzem F., Antonim F., Grzegorzem G., Jerzym G., Mariuszem G., Jackiem G., Grzegorzem G., Maciejem H., Edwardem H., Mirosławem J., Adamem K., Mirosławem K., Wiesławem K., Grzegorzem K., Henrykiem K., Adamem K., Piotrem K., Markiem K., Andrzejem K., Zbigniewem M., Dariuszem M., Marcinem N., Januszem O., Tomaszem P., Krzysztofem P., Marcinem P., Mariuszem R., Zbigniewem R., Robertem S., Pawłem S., Krzysztofem S., Andrzejem Sz., Arturem Sz., Piotrem Ś.,  Wincentym T., Piotrem W., Krzysztofem W., Krzysztofem Z., Jarosławem Ż. i innymi osobami brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez Ryszarda F., w skład której wchodzili sędziowie i obserwatorzy PZPN, mającej na celu popełnianie przestępstw, polegających na przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych i osobistych, w zamian za nieuczciwe zachowania mające i mogące mieć  wpływ na wynik profesjonalnych zawodów sportowych – rozgrywek piłkarskich szczebla centralnego,

2. W sierpniu 2003 we Łodzi i innej miejscowości, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, jako obserwator PZPN – organizator profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo II ligi piłkarskiej,  przyjął od Ryszarda M. działającego wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obietnicę korzyści majątkowej - 5.000 zł, a następnie przyjął obiecaną korzyść majątkową, w zamian za nieuczciwe zachowanie,  podczas meczu rozegranego 30 sierpnia 2003 między Widzewem Łódź i Górnikiem Łęczna, polegające na zagwarantowaniu podejmowania przez sędziów tego spotkania korzystnych decyzji sędziowskich dla Górnika i wystawieniu wysokiej oceny pracy sędziom, niezależnej od rzeczywistego poziomu sędziowania.

3. w październiku 2003 w Warszawie, Obrzycku, Szczecinie i innej miejscowości, biorąc udział w zorganizowanej grupie przestępczej, organizując profesjonalne zawody sportowe o mistrzostwo II ligi piłki nożnej, jako obserwator PZPN, działając wspólnie i w porozumieniu z sędzią głównym meczu Grzegorzem G. przyjął od Ryszarda F. i działacza Pogoni Szczecin obietnicę korzyści majątkowej - nie mniej niż  15.000 zł, a następnie przyjął obiecaną korzyść majątkową, w zamian za nieuczciwe zachowanie,  podczas spotkania z 17 października 2003 między Pogonią Szczecin i Cracovią, polegające na zagwarantowaniu podejmowania przez arbitrów tego spotkania korzystnych decyzji dla Pogoni i wystawieniu wysokiej oceny pracy sędziom, niezależnej od rzeczywistego poziomu sędziowania.

4. 18 września 2004 i w październiku 2004 we Włocławku, Polkowicach, Łodzi i innej miejscowości, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, jako obserwator PZPN – organizator profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo II ligi piłkarskiej,  przyjął od Andrzeja S. działającego wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami obietnicę korzyści majątkowej w kwocie 8.000 zł, a następnie przyjął tę korzyść za pośrednictwem Dariusza M., w zamian za nieuczciwe zachowanie,  podczas spotkania z 18 września 2004 między Kujawiakiem Włocławek i Górnikiem Polkowice, polegające na zagwarantowaniu podejmowania przez arbitrów tego spotkania korzystnych decyzji sędziowskich dla Górnika, mających na celu zapewnienie osiągnięcia korzystnego wyniku sportowego dla tego klubu,

5. od 18 maja do 10 czerwca 2006 w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i innych miejscowościach, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, będąc członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – organizatorem profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo II ligi piłki nożnej,  przyjął od działających wspólnie i w porozumieniu Wojciecha K. i Ryszarda F. obietnicę korzyści majątkowej w nieokreślonej wysokości oraz obietnicę korzyści osobistej w postaci wykorzystania wpływów Ryszarda F. dla zagwarantowania mu objęcia funkcji szefa kolegium sędziów PZPN, w zamian za nieuczciwe zachowania mogące mieć wpływ na wynik profesjonalnych zawodów sportowych,  polegające na podejmowaniu działań zmierzających do wyznaczenia do prowadzenia zawodów sportowych określonych, uzgodnionych z Ryszardem F. sędziów i obserwatorów PZPN oraz na wpływaniu na podejmowane przez nich decyzje podczas prowadzonych zawodów, co miało na celu zapewnienie  korzystnych wyników Zawiszy Bydgoszcz w następujących spotkaniach :
- 20 maja 2006 między Jagiellonią Białystok i Zawiszą Bydgoszcz,
- 24 maja 2006 między Zawiszą Bydgoszcz i Podbeskidziem Bielsko Biała,
- 31 maja 2006 między Widzewem Łódź i Zawiszą Bydgoszcz,
- 3 czerwca 2006 między Zawiszą Bydgoszcz i Zagłębiem Sosnowiec,
- 10 czerwca 2006 między Lechią Gdańsk i Zawiszą Bydgoszcz

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  

Zobacz nasz profil na Facebooku  
Zobacz nasz profil na Twitterze    


Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc przeczytałeś/przeczytałaś ten artykuł do tego miejsca bo to zastanów się czy nie warto kliknąć kilka razy więcej w reklamy.