niedziela, 22 kwietnia 2012

Zarząd Unii Janikowo: wina nie do końca udowodniona

Kuriozalne stwierdzenia na temat korupcji w Unii Janikowo. Władze klubu nie tracą dobrego samopoczucia i twierdzą, że wina Unii nie została do końca udowodniona. 


Może ta informacja nie ma większego znaczenia w nawale doniesień o korupcji w polskim futbolu, ale pokazuje stosunek niektórych klubów do własnej winy i wybielania się mimo oczywistej winy. Dlatego uznałem, że warto o tym napisać osobną depeszę.

Korupcja w Unii Janikowo - kalendarium

19 kwietnia doszło do walnego zebrania statutowego Unii Janikowo. Oto fragment komunikatu po obradach (całość znajdziecie tutaj).
"W trzeciej fazie informacji o obecnej sytuacji Klubu podjęto temat kary dla Unii za udział w procederze korupcyjnym w latach poprzednich. Przypomniano, że Klub został ukarany degradacją o jedną klasę rozgrywkową, ale dzięki odwołaniu się od tej decyzji wyrok został złagodzony na ujemne punkty w przyszłym sezonie, a także sankcję finansową. Zarząd uznał, że wina Klubu nie została do końca udowodniona, a także brak wglądu do zarzucanych czynów jest odpowiednim argumentem do sukcesu w odwołaniu się od pierwotnej decyzji Polskiego Związku Piłki Nożnej. W opinii władz naszego Klubu nowa kara wymierzona Unii jest znacznie łagodniejsza, a ponadto ostatecznie zamknęła sprawę korupcji w Janikowie. Przyznano też, że zamieszanie i niepewność jaka towarzyszyła przez ostatni okres i była związana z tą  sprawą znacznie utrudniała rozmowy ze sponsorami".

Wina klubu do końca nie została udowodniona? Przecież za korupcję w Unii Janikowo zostało skazanych już 10 osób, w tym były prezes, były wiceprezes i były trener (czytaj tutaj). W maju najprawdopodobniej zakończy się proces kolejnych czterech osób (czytaj tutaj) i tylko proces byłego członka zarządu klubu, burmistrza Janikowa Andrzeja Brzezińskiego ciągle czeka na rozpoczęcie z powodu choroby sędziego (czytaj tutaj).

A jeżeli władzom klubu brakuje wglądu do zarzucanych Unii czynów to zapraszam m.in. tutaj. Znajdą wszystkie szczegóły, m.in. listę ustawionych meczów - 22 spotkania!

I jeszcze pytanie do Związkowego Trybunału Piłkarskiego - jeżeli ustawienie 22 spotkań nie jest powodem do degradacji klubu to ile ich trzeba ustawić? 50, 100 czy 500?

Oto treść orzeczenia ZTP (źródło - strona Unii Janikowo):
"Związkowy Trybunał Piłkarski, na posiedzeniu w dniu 28 marca 2012 roku w Warszawie, po rozpoznaniu odwołania klubu MLKS Unia Janikowo od orzeczenia Wydziału Dyscypliny PZPN z dnia 3 listopada 2011 roku (sygn. akt WD/279/11) w sprawie korupcji w piłce nożnej p o s t a n o w i ł na podstawie § 23 pkt 1 oraz § 24 Regulaminu Związkowego Trybunału Piłkarskiego:
1. zmienić zaskarżone orzeczenie Wydziału Dyscypliny PZPN  z dnia 3 listopada 2011 roku (WD/279/11) w ten sposób, że w miejsce kary zasadniczej przeniesienia klubu Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego Unia Janikowo do niższej klasy rozgrywkowej, orzec karę pieniężną,
2. orzec karę dodatkową pozbawienia klubu Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego Unia Janikowo w rozgrywkach ligowych sezonu 2012/2013 10 (dziesięciu) punktów".

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!