niedziela, 25 maja 2008

Piotr D. ujawnia ...

W czasie gdy śledztwo w sprawie rzekomej korupcji w Polarze Wrocław (pisałem o tym tutaj) trwało na dobre niespodziewanie zdecydował się „sypać” jeden z ważniejszych wówczas działaczy piłkarskich – Piotr D. (syn bardzo znanego i kontrowersyjnego Mariana Dziurowicza). Nie wiem czy ówczesny prezes GKS Katowice przyszedł do policji czy do prokuratury. W każdym razie jego zeznania były na tyle poważne, że przejął go wydział do zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.


korupcja w GKS Katowice - kalendarium

Śledztwo toczyło się w absolutnej tajemnicy, nie było żadnych przecieków. Ja dowiedziałem się o nim dopiero dzień przed pierwszym zatrzymaniem (sędziego Antoniego F.). Piotr D. zdecydował się później opowiedzieć o swoim udziale w aferze korupcyjnej Gazecie Wyborczej i Faktowi. Nigdy nie zapomnę pewnego sierpniowego dnia, gdzie pojechaliśmy do Sopotu z Moni i Frodem, gdy kupiłem Gazetę Wyborczą i przeczytałem ten porażający wywiad. No ale to już było jakiś czas po zatrzymaniu „Fujary”. Więcej na ten temat zresztą napiszę w osobnym poście. Wiele spekulowało się, że Piotr D. zostanie świadkiem koronnym. Nie było jednak takiej potrzeby a kolejne powtarzające się plotki o rzekomym „skruszonym”, który miał uzyskać statut i sypać okazywały się nieprawdziwymi plotkami. Jedną z wymienianych postaci jako „koronny”był Bogusław Baniak (któremu rzekomo brat prokurator miał załatwić specjalne traktowanie).

Od mają 2005 roku kiedy doszło do zatrzymania m.in. Antoniego F. zarzuty usłyszało ponad 120 osób, krąg klubów zamieszanych w korupcję wzrósł do kilkunastu (a mówi się o prawie 40.) . Do prokuratora Krzysztofa Grzeszczaka (teraz szef specjalnego zespołu do walki z korupcja w polskim futbolu Prokuratury Krajowej oddział we Wrocławiu) dołączyło trzech śledczych (m.in. Robert Tomankiewicz) i dziewięciu policjantów. Mówi się o kolejnych zatrzymaniach i kolejnych klubach zamieszanych w ten proceder ....

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!