wtorek, 19 kwietnia 2016

Ostatni wyrok ws. Śląska Wrocław. B. sędzia Krzysztof Z. skazany

Sąd Rejonowy Wrocław - Śródmieście skazał Krzysztofa Z. oskarżonego o udział w ustawianiu meczów Śląska Wrocław. Orzeczenie jest nieprawomocne. 

Prokurator Robert Tomankiewicz żądał dla oskarżonego kary roku i czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata, 10 tys. zł grzywny, 6 letniego zakazu działania w profesjonalnym futbolu oraz poniesienia kosztów i opłat sądowych.

Tymczasem śródmiejski sąd skazał dzisiaj Krzysztofa Z. na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata, 8 tys. zł grzywny oraz 2 letni zakaz działania w profesjonalnym futbolu, a także zwrot 500 zł przyjętej korzyści majątkowej. Sąd zwolnił oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych, natomiast Olgierd Grodziński - adwokat reprezentujący z urzędu Krzysztofa Z.  dostanie ponad 2 tys. zł zwrotu poniesionych kosztów obrony.

korupcja w Śląsku Wrocław - kalendarium

Sędzia Krzysztof Z. został skazany za to, że:
1. w sierpniu 2003 we Wrocławiu, uczestnicząc i organizując profesjonalne zawody sportowe, jako sędzia główny zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej, przyjął od Grzegorza K. obietnicę korzyści majątkowej i obietnicę korzyści osobistej w postaci wysokiej noty od obserwatora PZPN, a następnie przyjął obiecaną korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 500 złotych, w zamian za nieuczciwe zachowanie podczas rozegranego 30 sierpnia 2003 spotkania Śląsk Wrocław -  Ruch Radzionków, polegające na podejmowaniu decyzji sędziowskich korzystnych dla Śląska.
2. we wrześniu 2003 w Inowrocławiu i innej miejscowości, działając z zamiarem dokonania czynu zabronionego przez Grzegorza K. i Jacka D. udzielił Grzegorzowi K. pomocy w udzieleniu obietnicy korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż tysiąc złotych i wręczeniu obiecanej korzyści majątkowej oraz Jackowi D. w przyjęciu tej obietnicy oraz korzyści majątkowej – jako sędziemu głównemu – uczestnikowi i organizatorowi profesjonalnych zawodów sportowych o mistrzostwo III ligi piłkarskiej, w zamian za nieuczciwe zachowania tego sędziego podczas rozegranego 27 września 2003 meczu Lech Zielona Góra – Zagłębie Sosnowiec, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów sportowych, polegające na podejmowaniu decyzji niekorzystnych dla Zagłębia i tym samym korzystnych dla Śląska Wrocław, w tym ukarania Zagłębia Sosnowiec żółtymi kartkami, mających na celu zapewnienie osiągnięcia niekorzystnego wyniku sportowego dla Zagłębia w tym meczu i w kolejnych zawodach i tym samym korzystnego wyniku sportowego dla Śląska Wrocław w sezonie 2003-2004. Krzysztof Z. zadzwonił bowiem do Jacka D. i uprzedził go, że trener Śląska Wrocław Grzegorz K. będzie do niego telefonował w celu udzielenia mu obietnicy korzyści majątkowej i w ten sposób zagwarantował Jackowi D., że może on bez obaw, w bezpieczny sposób przyjąć od Grzegorza K. obietnicę korzyści majątkowej

Akt oskarżenia ws. 43-letniego Krzysztofa Z. (skazanego już za udział w ustawianiu meczów Korony Kielce oraz oskarżonego w jeszcze jednym akcie oskarżenia) trafił do wrocławskiego sądu w grudniu 2011.

W akcie oskarżenia z Krzysztofem Z. było też oskarżonych 8 innych osób. Wszystkie zostały już skazane.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!