środa, 23 września 2015

Prawomocny wyrok dla byłego reprezentanta Polski za ustawianie meczów

Sąd Okręgowy w Katowicach podtrzymał wyrok ws. czterech osób oskarżonych za udział w ustawianiu meczów Szczakowianki Jaworzno. Wśród skazanych jest Ryszard Cz. -  28-krotny reprezentant Polski. 

Ryszard Cz. został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W porównaniu z poprzednim orzeczeniem z 19 stycznia 2015 obniżono mu wysokość grzywny.

Zmieniono też wyrok ws. Tadeusza F. - b. prezesa klubu. Sąd Okręgowy uchylił wyroki dotyczące dwóch zarzutów i skierował je do ponownego rozpatrzenia. To oznacza, że działacza czeka kolejny proces w Sądzie Rejonowym w Jaworzynie. Sąd drugiej instancji obniżył Tadeuszowi F. wyrok z 2 lat więzienia w zawieszeniu na 4 lata - na rok i 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lata (grzywnę sąd zmniejszył z 12 tys. do 10 800 tys. zł - na jej poczet zaliczył dzień zatrzymania - 26 kwietnia 2007).

Korupcja w Szczakowiance Jaworzno - czytaj więcej

Wyroki wobec Jerzego Z. - b. kierownika drużyny oraz b. sędziego z Krakowa Piotra W. zostały utrzymane w mocy.

Prokuratura nie odwoływała się od wyroku.

Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach został ogłoszony 3 czerwca 2015.

W grudniu 2011 został skazany były dyrektor Szczakowianki Jerzy F.

Nie zakończył się natomiast jeszcze proces b. trenera Szczakowianki Albina M. 

Akt oskarżenia ws. ustawiania meczów przez Szczakowiankę trafił do sądu pod koniec października 2011 (czytaj tutaj).  

Ryszard Cz. zagrał w reprezentacji Polski (w latach 1991-2000) 28 razy. W lidze rozegrał około 380 meczów, strzelając ponad 60 bramek (dane za serwisem 90 minut). Grał m.in. w Szczakowiance, Widzewie Łódź, Wiśle Kraków, GKS Katowice i Zagłębiu Sosnowiec. W dniu zatrzymania (w kwietniu 2011) był skautem w Wiśle Kraków.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!