wtorek, 4 listopada 2014

Proces ws. korupcji w Lewarcie Lubartów rozpoczęty

Przed Sądem Rejonowym w Lubartowie rozpoczął się proces pięciu osób oskarżonych o ustawianie meczów Lewarta Lubartów. Sąd nie zgodził się na dobrowolne poddanie karze jednego z oskarżonych.
Proces rozpoczął się 6 października 2014 (akt oskarżenia trafił do sądu w ub. roku). Na ławie oskarżonych zasiadają:
Ryszard Ś. - b. kierownik drużyny Lewart Lubartów
Andrzej M. - b. sędzia
Stanisław K. - b. obserwator PZPN
Zbigniew L. - b. obserwator PZPN.
Andrzej K. - b. sędzia
Sąd nie zgodził się na poddanie się dobrowolnej odpowiedzialności karnej przez b. kierownika drużyny Lewarta, który chciał dla siebie kary 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata i 3 letniego zakazu działalności w profesjonalnym futbolu.  

Korupcja w Lewarcie Lubartów - więcej

Zarzuty dotyczą meczów:
Orlęta Radzyń Podlaski - Lewart Lubartów (1:2) z 7 kwietnia 2004
(2 tys. zł łapówki miał przyjąć sędzia Andrzej K.)
Sandecja Nowy Sącz - Lewart Lubartów (0:0) z 14 sierpnia 2004
(Tysiąc zł łapówki miał przyjąć sędzia Andrzej M.)
Lewart Lubartów - Stal Stalowa Wola z (1:0) 24 października 2004
(w tym meczu obietnicę korzyści majątkowej złożono sędziemu Piotrowi Sz. - nie ma zarzutu bo nie znaleziono dowodów, że przyjął propozycję, tysiąc złotych łapówki miał przyjąć obserwator Stanisław K., pośredniczyć w ustawieniu tego meczu Zbigniew L., który twierdził, że zna Stanisława K.)
Lewart - Pogoń Leżajsk (0:1) z 15 maja 2005
(w tym meczu obietnicę korzyści majątkowej złożono sędziemu Piotrowi Sz. -  prokuratura jednak nie znalazła dowodów. że arbiter przyjął propozycję).

Dodatkowo Andrzej M. został oskarżony o udział w ustawieniu meczu Hutnika Kraków z Motorem Lublin (2:1) z 6 listopada 2004. (Sędzia miał przyjąć 5 tys. zł łapówki od skazanego już Romana D. z Motoru)

Korupcja w Motorze Lublin - czytaj więcej

Z kolei Stanisław K. dodatkowo jest oskarżony o udział w ustawieniu meczu Motoru Lublin z Heko Czermno (2:0) z 14 sierpnia 2004.(miał przyjąć 4 tys. zł od Romana D. z Motoru Lublin)

Świadkowie w tym procesie byli przesłuchiwani na początku listopada. Kolejna rozprawa 19 stycznia. Niewykluczone, że wówczas proces może się zakończyć.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!