środa, 9 lipca 2014

24 b. sędziów i obserwatorów skazanych. Wszystkie kary w zawieszeniu! [korupcja w Kujawiaku, Radomiaku, Górniku Polkowice, Górniku Łęczna, Jagiellonii, Zagłębiu Lubin, GKS Bełchatów, Arki Gdynia, Koronie Kielce, Piaście Gliwice, Zagłębiu Sosnowiec i Widzewie Łódź]

Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał za winnych wszystkich 24 oskarżonych o udział w ustawianiu meczów. Teraz czas na wymiar kary!
Łącznie oskarżonych w tym wątku jest 18 byłych sędziów i 6 obserwatorów. Ich sprawa została wyłączona z wielkiego aktu oskarżenia dotyczącego tzw. gangu Fryzjera. Najbardziej znani: to b. sędzia międzynarodowy Marek M., znany niegdyś arbiter ligowy Tomasz C. i b. obserwator i szef szkolenia sędziów PZPN Stanisław Ż. z Góry.
Dzisiejsza rozprawa trwała ponad 5 godzin. Sąd orzekł następujące kary:
1. Dariusz G. - były sędzia z Suwałk  został skazany na rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 2,5 tys. zł zwrotu przyjętych łapówek i 6-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1,5 tys. zł. 
Dariusz G. został skazany za udział w ustawieniu dwóch meczów, których był głównym sędzią:  
Kujawiak Włocławek - Obra Kościan (9 sierpnia 2003; III liga; przyjęcie 1,5 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka)
Kujawiak Włocławek - Tur Turek (8 listopada 2003; III liga; przyjęcie 1 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka);

2. Krzysztof W. - były sędzia z Jeleniej Góry na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys zł grzywny, zwrot tysiąca złotych przyjętej korzyści majątkowej, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie. Zwolniony z kosztów sądowych
Krzysztof W. został skazany za ustawienie trzecioligowego meczu Zorza Dobrzany - Kujawiak Włocławek
 (13 września 2003). Od przedstawiciela Kujawiaka przyjął tysiąc złotych łapówki;

3. Krzysztof M. - były obserwator PZPN ze Słupska na rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, zwrot 500 zł przyjętej łapówki  i 6-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. (był już karany za udział w ustawianiu meczów Unii Janikowo)
Krzysztof M. został skazany za udział w ustawieniu dwóch meczów jako obserwator PZPN:
Zorza Dobrzany - Kujawiak Włocławek (III liga, 13 września 2003). 
Kujawiak Włocławek - Warta Poznań (III liga, 26 października 2003)
Od przedstawiciela Kujawiaka przyjął za te spotkania 500 złotych łapówki;

4. Bogusław K. były sędzia ze Szczecina na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, przepadek 1,5 tys. zł przyjętych łapówek, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Bogusław K. został skazany za udział w ustawieniu trzecioligowego meczu Kujawiak Włocławek - Mieszko Gniezno (27 września 2003) i przyjęcie 1,5 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

5. Wiesław P. -  były sędzia z Wrocławia na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys zł grzywny, przepadek 2 tys. zł łapówki, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Wiesław P. został skazany za udział w ustawieniu trzecioligowego meczu Chemika Bydgoszcz z Kujawiakiem Włocławek (4 października 2003) i przyjęcie 1,5 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka

6. Przemysław Ł. - były sędzia z Gdańska  na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 6-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 2 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej.  Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1,5 tys. zł; 
Przemysław Ł. został skazany za udział w ustawieniu dwóch meczów, których był sędzią głównym:
Amica II Wronki - Kujawiak Włocławek (III liga, 31 października 2003)
Kotwica Kołobrzeg - Kujawiak Włocławek (III liga, 24 kwietnia 2004)
Od przedstawiciela Kujawiaka przyjął za te spotkania 2 tys. złotych łapówki; 

7. Stanisław Ż. - były sędzia i obserwator PZPN z Leszna oraz były szef komisji szkolenia kolegium sędziów PZPN na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, zwrot 1 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Stanisław Ż. został skazany za to, że jako obserwator PZPN uczestniczył w ustawieniu trzecioligowego meczu Amica II Wronki - Kujawiak Włocławek (31 października 2003)  i przyjął 1 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

8. Robert S. - były sędzia z Gdańska na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 600 złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 980 zł. 
Robert S. został skazany za to, że jako sędzia asystent uczestniczył w ustawieniu trzecioligowego meczu Obra Kościan - Kujawiak Włocławek (14 marca 2004) i przyjął 600 zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

9. Konrad B. - były sędzia z Poznania na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 2 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 380 zł. 
Konrad B. został skazany za to, że jako sędzia główny uczestniczył w ustawieniu trzecioligowego spotkania Kujawiak Włocławek - Unia Janikowo (20 marca 2004) i przyjął 2 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

10. Jerzy R. - były obserwator PZPN z Zachodnio-Pomorskiego OZNP na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, zwrot 2 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Jerzy R. został skazany za to, że jako obserwator PZPN uczestniczył w ustawieniu trzecioligowego meczu Kaszubia Kościerzyna - Kujawiak Włocławek (15 maja 2004) i przyjął 2 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka (pieniądz zwrócił bo wynik nie był korzystny dla Kujawiaka);

11. Arkadiusz T. - były sędzia z Poznania, były szef szkolenia wielkopolskich sędziów na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 2 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Arkadiusz T. został skazany za to, że jako sędzia główny uczestniczył w ustawieniu meczu Kujawiaka Włocławek z Flotą Świnoujście (22 maja 2004) i przyjął 2 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

12. Włodzimierz M. - były sędzia z Piotrkowa Trybunalskiego na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 2 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Włodzimierz M. został skazany za to, że jako sędzia główny uczestniczył w ustawieniu trzecioligowego spotkania Warty Poznań z Kujawiakiem Włocławek (30 maja 2004) i przyjął 2 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

13. Jerzy M. - były obserwator PZPN z Opola  na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, zwrot 1 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Jerzy M. został skazany za to, że jako obserwator PZPN uczestniczył w ustawieniu trzecioligowego meczu Warta Poznań - Kujawiak Włocławek (30 maja 2004) i przyjął 1 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;

14. Robert P. - były sędzia ze Szczecina na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 2 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 380 zł. 
Robert P. został skazany za to, że jako sędzia główny uczestniczył w ustawieniu meczu Kujawiak Włocławek – Amica II Wronki (6 czerwca 2004)  i przyjął 2 tys. zł łapówki od przedstawiciela Kujawiaka;


15. Andrzej J. - były sędzia z Poznania na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie.  Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 380 zł. 
Andrzej J. został skazany za udział w próbie ustawienia -jako sędzia asystent meczu II ligi Radomiak Radom - Świt Nowy Dwór Mazowiecki (17 kwietnia 2005). Przyjął od przedstawiciela Radomiaka obietnicę 8 tys. zł łapówki, której nie otrzymał bo wynik był niekorzystny dla Radomiaka.

16. Jacek K. były obserwator PZPN i szef kolegium sędziów Zachodniopomorskiego OZPN na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, zwrot 5 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 380 zł. (prokurator żądał dla tego oskarżonego kary bezwzględnej więzienia)
Jacek K. został skazany za udział w ustawieniu meczu Górnik Polkowice - Świt Nowy Dwór Mazowiecki (I liga, 22 listopada 2003). Od przedstawicieli Górnika Polkowice otrzymał 5 tys. zł łapówki; 

17. Tomasz C. - były sędzia z Gdańska (z zawodu policjant) na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 9 tys. zł grzywny, 7-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, zwrot 10 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej.  Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 2 100 zł. (b. sędzia został uniewinniony od 1 z 4 zarzutów, prokurator żądał dla tego oskarżonego kary bezwzględnej więzienia)
Tomasz C. został skazany za udział w ustawieniu lub próbie ustawienia - jako sędzia główny - trzech meczów: 
GKS Katowice - Górnik Polkowice (II liga, 4 października 2003). Od przedstawicieli Górnika Polkowice przyjął obietnicę 20 tys. zł łapówki, ale pieniędzy nie otrzymał bo wynik nie był dla wręczających korzystny. 
Górnik Polkowice - Wisła Płock (II liga;  3 kwietnia 2004). Od przedstawicieli Górnika Polkowice przyjął obietnicę 5 tys. zł łapówki, ale pieniędzy nie otrzymał bo wynik nie był dla wręczających korzystny. 
Górnik Łęczna - GKS Katowice (I liga, 16 kwietnia 2005). Przyjął od przedstawiciela Górnika Łęczna 10 tys. zł łapówki.
Uniewinniony został od zarzutu współudziału w próbie ustawienia trzecioligowego meczu Amica II Wronki – Kujawiak Włocławek (31 października 2003) na korzyść drużyny gości.  

18. Marek M. - były międzynarodowy sędzia z Ciechanowa na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 9 tys. zł grzywny, 7-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie, zwrot 20 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 2 100 zł. (b. sędzia został uniewinniony od 1 z 4 zarzutów, prokurator żądał dla tego oskarżonego kary bezwzględnej więzienia)
Marek M. został skazany za udział w ustawieniu lub próbie ustawienia - jako sędzia główny trzech meczów:
Górnik Polkowice - Widzew Łódź (I liga; 27 września 2003).  Od przedstawicieli Górnika Polkowice przyjął obietnicę 20 tys. zł łapówki, ale pieniędzy nie otrzymał bo wynik nie był dla wręczających korzystny. 
Lech Poznań - Górnik Polkowice (I liga; 8 listopada 2003). Od przedstawicieli Górnika Polkowice przyjął obietnicę 20 tys. zł łapówki, ale pieniędzy nie otrzymał bo wynik nie był dla wręczających korzystny.  
Górnik Zabrze - Górnik Łęczna (I liga, 8 czerwca 2004). Przyjął od przedstawiciela Górnika Łęczna 20 tys. zł łapówki.
Uniewinniony został od zarzutu udziału w ustawieniu meczu GKS Bełchatów - Jagiellonia Białystok (I liga, 20 marca 2005). Od przedstawiciela Jagiellonii Białystok miał rzekomo dostać 12 tys. zł;


19. Jarosław P. - były sędzia z Katowic  na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 7,2 tys. zł grzywny, 6-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 5,5 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 740  zł. 
Jarosław P. został skazany za udział w ustawieniu - jako sędzia asystent czterech meczów:
Zagłębie Lubin - Cracovia (II liga, 3 maja 2004). Przyjął od przedstawicieli Zagłębia Lubin 2 tys. zł łapówki; 
Jagiellonia Białystok -GKS Bełchatów (II liga, 7 sierpnia 2004). Przyjął od przedstawicieli GKS Bełchatów 2 tys. zł łapówki; 
ŁKS Łódź - Górnik Polkowice (II liga, 3 września 2004). Przyjął obietnicę korzyści majątkowej w wysokości 10 tys. zł od przedstawicieli Górnika, ale pieniędzy nie otrzymał, bo mecz zakończył się wynikiem niekorzystnym dla drużyny z Polkowic;
RKS Radomsko - Arka Gdynia (II liga, 9 kwietnia 2005). Przyjął 1,5 tys. zł łapówki od przedstawicieli Arki Gdynia;

20. Tomasz S. -
były sędzia z Mazowieckiego ZNP na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 6-letni zakaz działania w profesjonalnych sporcie,  zwrot 1,5 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej, Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1,5 tys. zł. (b. sędzia został uniewinniony z 1 z 4 zarzutów)  
Tomasz S. został skazany za udział w ustawieniu - jako sędzia - dwóch meczów: 
Arka Gdynia - RKS Radomsko (II liga, 25 sierpnia 2004 - dwa zarzuty); Przyjął 1,5 tys. zł za ustawienie meczu na korzyść Arki Gdynia
Arka Gdynia - Piast Gliwice (II liga, 16 kwietnia 2005). Przyjął 1,5 tys. zł za ustawienie meczu na korzyść Arki Gdynia
Uniewinniony został od zarzutu współudziału w ustawieniu meczu Korona Kielce - Resovia Rzeszów (III liga, 19 maja 2004). Pośredniczył w próbie ustawienia meczu na rzecz Korony Kielce;

21. Hieronim T.
- były sędzia z Wielkopolski  na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 7,2 tys. zł grzywny, 6-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 1 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 740  zł. 
Hieronim T. został skazany za udział w ustawieniu - jako sędzia asystent - trzech meczów:
Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec (II liga, 3 września 2004). Przyjął obietnicę wysokiej noty obserwatora PZPN (korzyść osobista) od przedstawicieli Arki Gdynia
Górnik Polkowice - Świt Nowy Dwór Mazowiecki (II liga, 26 września 2004). Przyjął 500 zł łapówki od przedstawicieli Górnika Polkowice oraz obietnicę korzyści osobistej (wysoka nota od obserwatora PZPN) Piast Gliwice - Świt Nowy Dwór Mazowiecki (II liga, 23 października 2004). Przyjął od przedstawiciela Piasta Gliwice 500 zł łapówki oraz obietnicę korzyści osobistej (wysoka nota obserwatora PZPN)  

22. Robert H. - były sędzia z Poznania na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 6 tys. zł grzywny, 6-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 500 złotych przyjętej korzyści majątkowej.  Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1,5 tys. zł. 
Został skazany za udział w ustawieniu - jako sędzia asystent- trzech meczów:
Zagłębie Sosnowiec - Śląsk Wrocław (III liga, 18 kwietnia 2004). Od przedstawiciela Zagłębia Sosnowiec miał przyjąć obietnicę 3 tys. zł łapówki. 
Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec (II liga, 3 września 2004). Od przedstawiciela Arki Gdynia miał przyjąć obietnicę wysokiej noty obserwatora PZPN.
Piast Gliwice - Świt Nowy Dwór Mazowiecki (II liga, 23 października 2004). Od przedstawicieli Piasta Gliwice przyjął 7 tys. zł łapówki (z czego 500 zł zatrzymał dla siebie) oraz obietnicę wysokiej noty obserwatora PZPN


23. Marian K. - były obserwator PZPN na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 5 tys. zł grzywny, 5-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 5 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Musi też pokryć koszty procesu w wysokości 1 180 zł. 
Marian K. został skazany za udział w ustawieniu - jako obserwator PZPN - II ligowego meczu Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko Biała (7 maja 2005) i przyjęcie 5 tys. zł łapówki od przedstawicieli Widzewa.  

24. Krzysztof W. - były sędzia z Opola na 10 miesięcy więzienia, 3,2 tys. zł grzywny, 3-letni zakaz działania w profesjonalnym sporcie,  zwrot 1 tys. złotych przyjętej korzyści majątkowej. Zwolniony z kosztów sądowych 
Krzysztof W. został skazany za udział w ustawieniu meczu Górnika Polkowice z Arką Gdynia (11 maja 2005) i przyjęcie tysiąca złotych za działanie na rzecz wyniku ustalonego wcześniej przez działaczy gości i gospodarzy;  

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji (tutaj znajdziecie kary, który żądał prokurator) dlatego wystąpi do sądu o pisemne uzasadnienie wyroku. Zarówno oskarżeni jak i śledczy mają na wystąpienie o pisemne uzasadnienie 7 dni. Później, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia, wszyscy mają 14 dni na wywiedzenie apelacji.

za informacje i zdjęcia z dzisiejszej rozprawy dziękuję Sylwii Jurgiel z Radia Wrocław!

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!