sobota, 12 kwietnia 2014

Ustawiał mecze w 2012 roku! Szybki wyrok i surowa kara dyscyplinarna!

Prezes klubu Osiczanka Osice Adam K. został ukarany za udział w ustawianiu meczów na 3 lata dyskwalifikacji. Komisja dyscyplinarna PZPN opierała się na wyroku gdańskiego sądu z czerwca ubiegłego roku. 

To chyba najnowszy, udokumentowany przypadek korupcji w polskim futbolu. Sześć lat po głośnym zatrzymaniu Ryszarda F. pseudonim Fryzjer - uznawanego za szefa piłkarskiej mafii - ktoś znowu zdecydował się na ustawianie meczów. Oczywiście ani prokuratura ani CBA nie miały wątpliwości, że mimo kilkuset osób skazanych za korupcję, dalej dochodzi do przypadków ustawiania meczów. Nie miały na to jednak dowodów.

O tym, że Osiczanka Osice (klasa A grupa II Pomorskiego Związku Piłki Nożnej) może w sposób nieuczciwy rywalizować z innymi klubami zrobiło się głośno w czerwcu 2012 po publikacji portalu Pomorski Futbol. Osiczanka walczyła wówczas bezskutecznie o utrzymanie się w klasie okręgowej. Postępowanie w tej sprawie wszczął wówczas Wydział Dyscypliny Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Później jednak zostało ono zawieszone i sprawa ucichła.

Tymczasem w ubiegły czwartek okazało się, że były prezes klubu został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną PZPN.

Blog Piłkarska Mafia dotarł do wyroku, który zapadł w tej sprawie w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Południe. Prokuratura oskarżyła mężczyznę o to, że
- 19 maja 2012 w Osicach jako prezes klubu sportowego Osiczanka Osice biorącego udział w rozgrywkach V ligi piłkarskiej okręgu gdańskiego grupy II, wręczył korzyść majątkową w postaci trzech zgrzewek piwa o nieustalonej wartości dyrektorowi sportowemu Rodła Dariuszowi W. w zamian za nieuczciwe zachowanie mające wpływ na przebieg meczu, polegające na takim prowadzeniu gry przez Rodło, aby doprowadziło do przegranej drużyny tej drużyny. Mecz zakończył się wygraną Osiczanki 3:2.
- od 29 maja 2012 do 1 czerwca 2012 w Pruszczu Gdańskim, jako prezes Osiczanki złożył obietnicę wręczenia korzyści majątkowej o nieustalonej wartości w postaci czterech skrzynek piwa oraz 10 piłek futbolowych, prezesowi klubu Delta Miłoradz Tadeuszowi M., w zamian za nieuczciwe zachowanie mające wpływ na przebieg meczu, polegające na takim prowadzeniu gry przez Deltę aby doprowadziło do przegranej tej drużyny. Delta wygrała jednak ten mecz na wyjeździe 2:1.

Sąd 26 czerwca 2013 skazał dobrowolnie poddającego się odpowiedzialności karnej oskarżonego za każdy z tych czynów na karę roku pozbawienia wolności i orzekł karę łączną 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Sąd orzekł też 2 tys. zł grzywny i zakazał też zajmowania stanowiska prezesa klubu sportowego na 2 lata.

Natomiast nie rozpoczął się jeszcze proces Dariusza W. - także oskarżonego o korupcję. Pierwszą rozprawę - 26 marca odroczono do 30 lipca. Działacz Rodła został oskarżony o przyjęcie łapówki. Jednak nie przyznał się do tego czynu. W śledztwie tłumaczył, że nie wie skąd w szatni jego zespołu znalazły się zgrzewki piwa. Wyjaśniał, że mogli je kupić jego zawodnicy.

Prokuratura nie znalazła natomiast podstaw by oskarżyć Tadeusza M. 

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!