środa, 4 grudnia 2013

Były piłkarz Jagiellonii oskarżony o udział w ustawieniu meczu

Wrocławska prokuratura apelacyjna oskarżyła b. piłkarza Jagiellonii Białystok. Marcin K. przyznał się do zarzutu i dobrowolnie poddał karze.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Białymstoku. Marcin K. miał przyjąć obietnicę korzyści majątkowej od b. działacza Pogoni Szczecin. Chodzi o mecz Pogoni z Jagiellonią z 8 maja 2004 (3:1). Działacz Pogoni uzależniał wręczenie łapówki od określonego wyniku do przerwy, ponieważ jednak takiego wyniku nie było Dawid P. nie przekazał Marcinowi K. pieniędzy.

Zawodnicy i działacze Pogoni obawiali się Jagiellonii Białystok. Pogoń przegrała w tym sezonie z Jagiellonią mecz w rozgrywkach Pucharu Polski, mimo, że przekupiła sędziego tego meczu. Wygrała wprawdzie ligowy mecz z w rundzie jesiennej, ale jedynie przy wymiernej pomocy sędziego Artura Sz., który za tę pomoc zainkasował 40.000 zł.  W związku z tym piłkarze Artur B., Grzegorz M. i Dawid P.  tym razem postanowili przekupić zawodników Jagiellonii. Impuls do podjęcia takiej decyzji nadszedł ze strony zawodnika Jagiellonii Białystok Marcina K. Marcin K. zatelefonował do Artura B. i zaproponował mu sprzedanie meczu. Artur B. przyjął tę „propozycję” do wiadomości i odparł, że musi z kimś na ten temat porozmawiać. Natychmiast po zakończeniu rozmowy z zawodnikiem Jagiellonii zadzwonił do Dawida P. B. po rozmowie z Dawidem P. zaoferował Arturowi K. i za jego pośrednictwem innym zawodnikom Jagiellonii 30.000 zł za nie podejmowanie sportowej rywalizacji. Artur B. i Dawid P. postawili jednak warunek, że do przerwy Jagiellonia musi przegrywać już 2 do 0. Marcin K. przystał na propozycję Artura B. i Dawida P. O propozycji poinformował innych zawodników Jagiellonii Białystok. Wieczorem dzień przed meczem, telefonując do Artura B. poinformował go, że zawodnicy Jagiellonii zgodzili się za pieniądze odpuścić ten mecz. Piłkarze Jagiellonii nie wypełnili jednak stawianego warunku i nie dość, że nie przegrywali w pierwszej połowie 2:0, to wygrywali 1:0. Ostatecznie Jagiellonia Białystok przegrała mecz 3:1.
W związku z tym, że zawodnicy Jagiellonii nie wypełnili warunku określonego wyniku do przerwy, Dawid P. i zawodnicy Pogoni odmówili przekazania im obiecanych pieniędzy. Po meczu dochodziło do połączeń telefonicznych między Marcinem K. i Arturem B. w sprawie zrealizowania obietnicy finansowej. Mimo tych rozmów do przekazania pieniędzy nie doszło.

Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.