niedziela, 1 czerwca 2008

Kary za korupcję w polskim futbolu

Lista klubów ukaranych za korupcję nie jest na razie zbyt długa, ale już znajdują się na niej takie uznane kluby jak: Zagłębie Lubin, Widzew Łódź i Arka Gdynia.


Oczywiście pierwszym ukaranym za korupcję klubem była w 2003 roku Garbarnia Szczakowianka Jaworzno za rzekome przekupienie graczy Świtu Nowy Dwór. Była to tzw. afera barażowa. Chodziło o rozegrany 22 czerwca 2003 roku mecz barażowy o awans do pierwszej ligi. Szczakowianka wygrała 3-0 i to dawało jej awans. Co ciekawe sędzią tego spotkania był Antoni Fijarczyk, o którym pisałem niedawno, że został zatrzymany za korupcję i kontrolowane przyjęcie łapówki. Wydział dyscypliny PZPN uznał, że łapówki wzięło siedmiu zawodników Świtu – sześciu zdyskwalifikowano, bramkarza Borisa Peskovića zawieszono , bo jako jedyny przyznał się do sprzedania meczu. Bramkarz zresztą gra w polskiej lidze do dziś. Obecnie w Górniku Zabrze. Klub został zdegradowany do drugiej ligi, ukarano go także dziesięcioma minusowymi punktami. O odwołaniu klubu od tego wyroku możecie poczytać tutaj. Ostatecznie kary utrzymano, a klub na drodze cywilnej walczy o ponad dziewięć milionów złotych odszkodowania. W pierwszej instancji pozew Szczakowianki został oddalony. Obecnie klub gra w piątej lidze.

Dwa lata po rozpoczęciu śledztwa (13 kwietnia 2007 ) w sprawie korupcji w polskim futbolu ukarano pierwsze kluby (tak pisałem o karach wówczas na 5 Władzy). Kary uniknął Zawisza Bydgoszcz, klub który wycofał się z rozgrywek. Najsurowiej ukarano Górnika Łęczną (klub nie przyznał się do zarzutów) – degradacja z pierwszej do trzeciej ligi, 70 tysięcy złotych grzywny oraz i sześć minusowych punktów. W kończącym się sezonie Górnik wywalczył awans z trzeciej do drugiej ligi. Arka Gdynia, której byłych działaczy proces się toczy, spadła z pierwszej do drugiej ligi, musiała zapłacić 200 tysięcy złotych grzywny, a rozgrywki rozpoczęła z pięcioma minusowymi punktami. W związku z niejasną sytuacją fuzji Śląska Wrocław z Groclinem Grodzisk Wielkopolski (czytaj tutaj) i kłopotami Polonii Bytom z licencją nie jest jasne czy Arka awansuje do pierwszej ligi. KSZO Ostrowiec zdegradowano z drugiej do trzeciej ligi i ukarano grzywną 70 tysięcy złotych. KSZO zaczynał sezon z sześcioma minusowymi punktami, Górnik Polkowice zdegradowano do czwartej ligi, musiał zapłacić 70 tysięcy złotych grzywny, sezon rozpoczął z sześcioma punktami karnymi. Górnik gra obecnie w IV lidze, KSZO w trzeciej. Podbeskidzie Bielsko Biała uniknęło degradacji, kara to 50 tysięcy złotych grzywny i sześć minusowych punktów. Niewykluczone, że jak w przypadku Arki Gdynia klub może awansować do pierwszej ligi.

Kluby miały „ustawić” (wg WD PZPN) wyniki łącznie ponad 120 meczów:
Górnik Łęczna: 20.
Arka Gdynia: 26 (w procesie jej byli szefowie odpowiadają za ustawienie ponad 40 spotkań)
Górnik Polkowice: 60
KSZO: 16
Podbeskidzie: 6.

Kolejny ukarany klub to Zagłębie Sosnowiec. 2 sierpnia 2007 roku orzeczono degradację o jedna klasę rozgrywkową, cztery punkty minusowe i 50 tysięcy złotych grzywny. Pierwsza kara będzie obowiązywać w nowym sezonie, w którym Zagłębie zagra w drugiej lidze, druga i trzecia weszły w życie w minionym sezonie, w którym Zagłębie zajęło w pierwszej lidze ostatnie miejsce.

Na przełomie roku ukarano Widzew Łódź – degradacją o jedną klasę rozgrywkową (nadal nie wiadomo czy Widzew spadł z pierwszej ligi czy nie i czy zostanie zdegradowany tym samym do drugiej czy trzeciej ligi). Klub musi też zapłacić 35 tysięcy złotych grzywny, w kolejnym sezonie czeka go na początku sześć punktów ujemnych. Widzew miał „ustawić” wyniki 12 meczów, kara nie jest prawomocna. Także nie jest prawomocna kara wobec Zagłębia Lubin (kupienie wyników 4 meczów – prokuratura twierdzi, że było ich 9), ukaranego degradacją o jedną klasę rozgrywkową, 100 tysiącami złotych grzywny i 10 ujemnymi punktami. Pierwszy raz w historii polskiego futbolu ukarano za korupcję aktualnego mistrza Polski. Klub nie może też zagrać w europejskich pucharach (PZPN nie zgodziło się na występy w Intertoto)

W czerwcu wydział do zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, jak już pisałem, ma przekazać WD PZPN dokumenty dotyczące kolejnych dwóch klubów. A zamieszanych w korupcję ma być podobno ponad 30 klubów... Ukarano do tej pory 8.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!