Czterech oskarżonych i prokurator Marek Kaczmarzyk złożyli odwołania od wyroku Sądu Rejonowego Poznań - Jeżyce i Grunwald, który w marcu wydał orzeczenie w procesie ośmiu osób oskarżonych o udział w ustawianiu meczów. Cztery osoby zostały skazane, kolejne cztery uniewinnione. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Odwołania złożyli skazani: Damian B., były prezes Polonii Bytom, Piotr M., były trener Mieszka Gniezno, Piotr G., były trener Chemika/Zawisza Bydgoszcz oraz b. sędzia z Radomia Jacek K. Oskarżyciel zaś apeluje od wyroku w częściach dotyczących uniewinnionych: b. sędziego z Chocianowa Radosława T., b. sędziego z Łodzi Włodzimierza B. i b. obserwatorów PZPN: Andrzeja K. i Janusza K.
Poznański sąd skazał Damiana B. - byłego prezesa Polonii Bytom i b. prezydenta Bytomia na osiem miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych w wymiarze 40 godzin miesięcznie. Damian B. był oskarżony o wręczenie łapówki sędziemu spotkania Polonii Bytom z Polarem Wrocław (4 maja 2005), zakończonego wynikiem 3:0.
Korupcja w Polonii Bytom - czytaj więcej
Piotr M. - był bramkarz pierwszej reprezentacji (był w składzie hiszpańskich MŚ w 1982, gdzie Polska zajęła trzecie miejsce) i srebrny medalista olimpijski z Montrealu został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za udział w ustawieniu meczu Mieszko Gniezno - Lechia Gdańsk z 26 marca 2005 roku, zakończonego wynikiem 2:0. Piotr M. miał wręczyć 1,5 tys. zł łapówki obserwatorowi spotkania Stanisławowi A. za pozytywne ocenienie sędziego meczu.
Szczegóły oskarżenia Piotra M. - czytaj więcej
Poznański sąd skazał także byłego sędziego Jacka K. z Radomia (za ustawienie meczu Rozwoju Katowice ze Swornica Czarnowąsy z 28 kwietnia 2004,
na korzyść gości) - osiem miesięcy ograniczenia wolności w postaci
nieodpłatnych, kontrolowanych prac społecznych w wymiarze 40 godzin na
miesiąc oraz trenera Chemika/Zawiszy Bydgoszcz Piotra G. za udział w ustawieniu meczów: Obra Kościan - Chemik/Zawisza Bydgoszcz (27 marca 2004) 1:2 i Warta Poznań - Chemik/Zawisza Bydgoszcz 1:2 (10 czerwca 2004)
- 14 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnych,
kontrolowanych prac społecznych w wymiarze 40 godzin na miesiąc. Łapówki
od Piotra G. miał przyjąć sędzia obu spotkań Maciej W. (czytaj więcej).
Korupcja w Chemiku/Zawiszy Bydgoszcz - czytaj więcej
Poznański sąd uniewinnił pozostałych oskarżonych: b. sędziego z Chocianowa Radosława T., b. sędziego z Łodzi Włodzimierza B. i b. obserwatorów PZPN: Andrzeja K. i Janusza K.
Procesie w tej sprawie rozpoczął się w kwietniu 2014. Akt oskarżenia trafił do sądu w październiku 2013.
Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.
Lista skazanych za korupcję
Lista ustawionych meczów
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu
Zobacz nasz profil na Facebooku
Zobacz nasz profil na Twitterze