piątek, 18 grudnia 2020

Apelacja od wyroku ws. Cracovii i Podbeskidzia odwołana! Profesor Kardas obrońcą oskarżonych

Z powodu choroby sędziego krakowskiego sądu okręgowego nie doszło dzisiaj do rozpatrzenia apelacji od wyroku ws. ustawiania meczów Cracovii i Podbeskidzia Bielsko Biała. Nowy termin rozprawy nie został wyznaczony. Tymczasem jak się dowiedział blog Piłkarska Mafia - obrońcą skazanych został profesor Piotr Kardas - kierownik Zakładu Prawa Karnego Porównawczego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego
 
Profesor Kardas to znany i doświadczony prawnik. Osoby interesujące się tematem korupcji w sporcie zapewne pamiętają jego komentarze do ustawy o sporcie, której paragraf 296 szeroko komentował. Na jego komentarze w wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu dotyczącym ustawiania meczów Arki Gdynia (z 3 kwietnia 2009) powoływał się sędzia Wiesław Rodziewicz oraz sędzia Bogusław Tocicki w apelacji od tego wyroku z 20 maja 2010
 
Na komentarze dotyczące korupcji w sporcie autorstwa profesora Piotra Kardasa powoływał się w mowie końcowej dotyczącej ustawiania meczów także prokurator Krzysztof Grzeszczak (czytaj treść wystąpienia śledczego), który oskarża także w sprawie Cracovii i Podbeskidzia BB, ale także mecenas Maciej Urbański, obrońca jednego z oskarżonych (czytaj jego mowę końcową). Na komentarz profesora powoływał się też obrońca b. piłkarza Lecha Poznań Piotra R. w mowie końcowej w procesie dotyczącym tzw. gangu Fryzjera (czytaj więcej). 
 
Przed prokuratorem Grzeszczakiem teraz trudne zadanie - będzie musiał przekonać sąd, że rację ma prawnik profesor Kardas w swoich komentarzach do przepisów dotyczących korupcji w sporcie, a nie mecenas Kardas, autor odwołania od wyroku krakowskiego sądu. Bitwa na argumenty jest bardzo ważna, bo jeden z oskarżonych Jacek P. został skazany na karę bezwzględnego więzienia.
 
30 styczniu 2020 roku krakowski sąd rejonowy skazał Jacka P. - byłego obserwatora PZPN i sędziego piłkarskiego, formalnie nie związanego z Cracovią, na dwa lata i osiem miesięcy więzienia, przepadek pięciu tysięcy złotych przyjętych korzyści majątkowej, zakaz wykonywania zawodu związanego z prowadzeniem lub organizacją profesjonalnych zawodów i imprez sportowych na okres pięciu lat oraz 30 tysięcy złotych grzywny.
 
Ustawianie meczów Cracovii - czytaj więcej   

Drugi oskarżony - Rafał R., członek stowarzyszenia wspierającego Cracovię, były członek Rady Nadzorczej klubu został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, 14 tys. zł grzywny. Mężczyzna został uniewinniony od dwóch z czterech zarzutów.

CZYTAJ USTNE UZASADNIENIE WYROKU WS. CRACOVII

Rafał R. został uniewinniony od zarzutów udziały w ustawieniu meczów Cracovii ze Szczakowianką Jaworzno (11 czerwca 2004) i Cracovii z Polarem Wrocław (13 marca 2004). Skazany natomiast za udział w ustawieniu meczów:
18 kwietnia 2004 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0 
2 czerwca 2004 Cracovia - ŁKS Łódź 4:1

WYJAŚNIENIA RAFAŁA R. ZE ŚLEDZTWA - CZYTA WIĘCEJ

Prokurator Krzysztof Grzeszczak po analizie pisemnego uzasadnienia sądu stwierdził, że nie ma szans na zmianę uniewinniających decyzji, sąd bowiem ustalił, że Rafał R. był przy wręczaniu łapówek za te mecze, ale nie ma dowodów, że działał w porozumieniu z Jackiem P. Dlatego w sądzie śledczy ograniczy się do obrony wyroków skazujących. 
 
W lipcu 2020 roku Cracovia została ukarana za ustawianie meczów dyscyplinarnie (czytaj szczegóły)
 
Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć