środa, 27 marca 2013

Skarga PZPN ws. Wdowczyka odrzucona przez Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy odrzucił skargę PZPN na decyzję Trybunału Arbitrażowego d/s przy PKOl ws. obniżenia kary dyscyplinarnej dla Dariusza Wdowczyka. Związkowi nie przysługuje bowiem prawo do kasacji.

Zarząd PZPN w sierpniu 2012 podjął decyzję o wniesieniu skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego na orzeczenie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl (z marca 2012) zmieniające orzeczenie Najwyższej Komisji Odwoławczej i wymierzające Dariuszowi Wdowczykowi karę 4 lat dyskwalifikacji. Zdaniem Komisji Dyscyplinarnej tezy zawarte w orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego godziły w autonomię i niezależność PZPN, w tym niezależność orzeczniczą Komisji Dyscyplinarnej i Najwyższej Komisji Odwoławczej.

Dariusz Wdowczyk został ukarany przez Wydział Dyscypliny PZPN na 7 lat bezwzględnej dyskwalifikacji w lutym 2010  - miała ona obowiązywać do 2016, Trybunał Olimpijski był jednak łaskawy. Skrócił karę do 4 lat lat.

Korupcja w Koronie Kielce - kalendarium



Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę PZPN 13 grudnia 2012 i uznał, że związek nie mógł złożyć kasacji w tej sprawie. Oto treść orzeczenia w tej sprawie (dopiero we wtorek do niego dotarłem):
"Nie ma racji Polski Związek Piłki Nożnej, że art. 3981 k.p.c. (mylnie w skardze określony jako art. 398 k.p.c.) może stanowić podstawę wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego od orzeczenia Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Stosownie do art. 3981 § 1 k.p.c. skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończącego postępowanie w sprawie. Chodzi tu wyłącznie o orzeczenia wydane w sądowym postępowaniu cywilnym. Trybunał Arbitrażowy do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim nie jest sądem powszechnym i nie wydaje orzeczeń określonych w art. 3981 § 1 k.p.c. Możliwość wniesienia skargi kasacyjnej od orzeczenia Trybunału Arbitrażowego przy Polskim Komitecie Olimpijskim w przypadku rażącego naruszenia przepisów prawa lub oczywistej niesłuszności orzeczenia przewidywała odrębna ustawa - art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298 ze zm.). Jednakże ustawa ta została, z dniem 16 października 2010 r., uchylona przez ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 ze zm. – por. art. 93 i art. 94 tej ustawy). Obecnie obowiązująca ustawa o sporcie nie przewiduje już możliwości wniesienia skargi kasacyjnej od orzeczeń Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim. W związku z powyższym – wobec niedopuszczalności skargi kasacyjnej od orzeczenia Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu – Sąd Najwyższy postanowił jak w sentencji na podstawie przepisu art. 3986 § 3 k.p.c."


Za korupcję w Koronie Kielce Dariusz Wdowczyk skazany we wrześniu 2009 na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 100 tysięcy złotych grzywny, 3 letni zakaz udziału w organizacji profesjonalnych zawodów sportowych. Musiał też zapłacić 20 tys. 470 zł. kosztów sądowych.


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu  

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!