niedziela, 7 marca 2021

Warto przeczytać! "Mecz to pretekst. Futbol, wojna polityka"

Ta książka co prawda nie dotyczy korupcji w futbolu, ale nie dotyczy też tematyki stricte sportowej. Anita Werner i Michał Kołodziejczyk wybrali kilka państw, w których piłka nożna splata się silnymi węzami z polityką, ale także jest jednym z elementów toczących się wojen.

Książka "Mecz to pretekst. Futbol. wojna, polityka" wyszła w 2020 roku nakładem wydawnictwa SQN i jest pozycja zdecydowanie warta przeczytania. Autorzy odwiedzili: Izrael, Bośnię i Hercegowinę, Kraj Basków, Irlandię Północną, Kosowo oraz Mołdawię i Naddniestrze.

Przywieźli z tych krajów wiele ciekawych i wstrząsających opowieści. Możecie się z nich dowiedzieć, jakiego klubu z Izraela kibice są rasistami, czy w Athletic Bilbao mogą grać piłkarze innej narodowości niż Baskowie, jaka była rola IRA w rozwoju irlandzkiego futbolu itd. Wiele historii było mi znanych, ale co kilka stron pojawiały się opowieści, o których nigdy nie słyszałem, a generalnie historii z Mołdawii i Naddniestrza nie znałem wcale. Książka jest napisana w prosty sposób, łatwy w czytaniu, więc zainteresować powinna także laika. 

Nie będę używał wielkich słów, by ocenić pracę Anity i Michała. Po prosty kawał dobrej, solidnej reporterskiej roboty, za który warto zapłacić i książkę tę kupić.