niedziela, 20 listopada 2022

Tajemnice FIFA. Koniecznie obejrzyj przed Mistrzostwami Świata w Katarze

Serial dokumentalny Daniela Gordona "Tajemnice FIFA" (FIFA Uncovered USA 2022) może być porażający, dla ludzi, którzy wcześniej nie interesowali się tym, jak działa ta organizacja. Dla uważnych obserwatorów tego, co się dzieje w skorumpowanym środowisku światowych władz piłkarskich będzie dobrym podsumowaniem tego co się działo w ostatnich latach, ze szczególnym uwzględnieniem praw do organizacji Mistrzostw Świata (od 1978 roku) i wyborów prezesów tej organizacji, nazwanej przez autorów serialu "przestępczą". 

Ostatnio wiele mówi się o tym, że podczas wyboru Kataru na organizatora Mistrzostw Świata 2022 doszło do licznych nieprawidłowości, wspomina się o mundialu w Rosji w 2018, ale nikt już nie pamięta jak wybierano Argentynę w 1978 czy RPA w 2010. W serialu padają bardzo mocne sformułowania typu: wybór Kataru jest "największym skandalem korupcyjnym w historii sportu”, czy "FIFA stała się organizacją przestępczą”.

Jednym z głównych bohaterów serialu jest były prezes Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Sepp Blatter, który nigdy nie usłyszał zarzutów, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to bardzo mroczna postać. I jego po wielokroć powtarzane słowa, że jest niewinny nie robią na mnie dobrego wrażenia. 

Czteroodcinkowy serial rozpoczyna się od przypomnienia sylwetki João Havelanga, który w 1974 roku został nowy prezesem FIFA. To on odpowiada za to, że nie odebrano mundialu Argentynie, w której łamanie praw człowieka było w 1978 czymś powszechnym. Niedaleko jednego ze stadionów miało znajdować się więzienie, gdzie byli torturowani "polityczni". Za rządów junty (1976-82) według organizacji charytatywnych miało zginąć w tym kraju nawet 30 tysięcy ludzi... 

Twórcy serialu przypominają zdjęcia, na których widać uściski następcy Seppa Blattera, którym został także Szwajcar Gianni Infantino, z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. To właśnie Rosja zorganizowała mistrzostwa świata w 2018 roku, a za przyznaniem jej praw do mundialu miały pójść do delegatów FIFA grube miliony.  Robi to dziś, gdy Rosja prowadzi brutalną wojnę na Ukrainie, piorunujące wrażenie... A Infantino jest jedynym kandydatem w wyborach szefa FIFA na kolejną kadencję...

Polecam Wam zdecydowanie ten film, zwłaszcza jeżeli nie znacie zbyt dobrze tej strony FIFA...

Moja ocena: 8/10