sobota, 2 października 2021

Tajemnicze śledztwo w Łodzi. "Przestępstwa korupcji menadżerskiej"

Tajemnicze śledztwo w Łodzi i enigmatyczne informacje prokuratury, które jednak robią wrażenie. Postępowanie dotyczy m.in. przestępstwa korupcji menadżerskiej, a nadzoruje je łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

Po reportażu Superwizjera TVN 24 dotyczącego Tomasza L. pseudonim "Lipa" i jego interesów Blog Piłkarska Mafia zapytał Prokuratur Krajową o to, czy prowadzone jest śledztwo ws. rzekomej korupcji w sporcie dotyczące ŁKS Łódź, co było jednym z wątków programu. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

"Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi nadzoruje wielowątkowe śledztwo prowadzone na podstawie materiałów wyłączonych z akt innego postępowania, którego jednym z wątków jest podejrzenie popełnienia przestępstwa korupcji menadżerskiej z art. 296a § 2 k.k. Ponadto zakresem postępowania objęte są także inne czyny zabronione, kwalifikowane z ustawy o sporcie. Obecnie postępowanie znajduje się w fazie in rem.

Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji, co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa".

Przestępstwa korupcji menadżerskiej

Zajrzyjmy więc do artykułu 296 a Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto, pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostając z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, żąda albo przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi  lub świadczenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w § 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.  

Śledztwo dotyczy więc wręczenia lub udzielenia obietnicy wręczenia korzyści majątkowej  

Przestępstwa z ustawy o sporcie - przepisy

Prokuratura Krajowa nie ujawnia jakich przepisów ustawy o sporcie śledztwo dotyczy. Zajrzyjmy więc o które paragrafy może chodzić. Najprawdopodobniej o te opisane w artykułach 46-48:

Art. 46. 1.  Kto,  w związku  z zawodami  sportowymi  organizowanymi  przez
polski związek sportowy lub podmiot działający na podstawie umowy zawartej z tym
związkiem,  lub  podmiot  działający  z jego  upoważnienia,  przyjmuje  korzyść
majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda
w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg tych
zawodów, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w ust. 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej. 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę lub udziela takiej korzyści albo jej obietnicy lub takiej korzyści albo jej obietnicy żąda, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.   

Art. 47. Kto, mając wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego określonego w art. 46, bierze udział w zakładach wzajemnych dotyczących zawodów sportowych, do których odnosi się ta wiadomość, lub ujawnia tę wiedzę w celu wzięcia udziału przez inną osobę w takich zakładach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.   

Art. 48. 1. Kto, powołując się na wpływy w polskim  związku sportowym lub podmiocie  działającym  na  podstawie  umowy  zawartej  z tym  związkiem,  lub podmiocie działającym z jego upoważnienia albo wywołując przekonanie innej osoby o istnieniu  takich  wpływów,  lub  utwierdzając ją  w przekonaniu  o istnieniu  takich wpływów, podejmuje się pośrednictwa w ustaleniu określonego wyniku lub przebiegu zawodów sportowych w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 2. Tej samej karze podlega, kto udziela  albo  obiecuje  udzielić  korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za pośrednictwo w ustaleniu określonego wyniku lub przebiegu zawodów sportowych polegające na bezprawnym wywarciu wpływu na zachowanie osoby pełniącej funkcję w polskim związku sportowym  lub  podmiocie działającym  na  podstawie  umowy  zawartej  z tym  związkiem,  lub  podmiocie działającym z jego upoważnienia w związku z pełnieniem tej funkcji. 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 2 podlega  grzywnie,  karze  ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Superwizjer o ŁKS Łódź

Autorzy Superwizjera 17 września 2021 tak opisywali rzekome kupienie awansu ŁKS w 2017 roku:

"ŁKS walczył o awans do drugiej ligi. Na czele tabeli był klub Drwęca z Nowego Miasta Lubawskiego. Klub z Łodzi był drugi. Ale awansować mogła tylko jedna drużyna. "Lipa" w ostatnim meczu sezonu wykupił na stadionie rywala reklamę swojej firmy za 300 tysięcy złotych. A po meczu Drwęca zrezygnowała z dalszego grania, więc do drugiej ligi wskoczył ŁKS".

(cały artykuł i reportaż znajdziecie tutaj

Czy to tych zdarzeń dotyczy śledztwo łódzkiej prokuratury? Tego śledczy nie ujawniają. Pozostaje czekać kiedy prokuratorzy ujawnią więcej informacji na temat swojego postępowania. 


Lista oskarżonych o korupcję w polskim futbolu.  
Lista skazanych za korupcję  
Lista ustawionych meczów  
Kto ustawił/próbował ustawić najwięcej meczów - zobacz listę
Mapa korupcji w polskim futbolu 

Zobacz nasz profil na Facebooku 
Zobacz nasz profil na Twitterze    

Reklamy, które widzicie od jakiegoś czasu na blogu nie sprawiają, że zarabiam jakieś duże pieniądze. Są to jednak pieniądze, które  pozwalają opłacić rozmowy telefoniczne lub bilety na pociąg, gdy zdobywam newsy na bloga. Jeżeli więc czytasz moje artykuły - na pewno warto kliknąć!